2007 deprem yönetmeliği'nin 2018 deprem yönetmeliği ile karşılaştırılması ve deprem yükü hesabındaki farklar
Comparison of 2007 earthquake regulation with 2018 earthquake regulation and differences in earthquake load account
- Tez No: 596914
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle aktif depremler yaşamakta ve büyük riskler barındırmaktadır. Ülkemizde deprem riskini minimum seviyeye çekmek ya da deprem sırası ve sonrası oluşan zararları en aza indirmek amacıyla deprem yönetmelikleri hazırlanmaktadır. Bu yönetmelikler, hazırlandığı zamanlarda ne kadar yeterli olduğu düşünülse de ilerleyen zamanlarda eksiklikleri ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı yönetmelikler; teknolojinin gelişimi ve artan gereksinimlere paralel olarak belirli dönemlerde revize edilip farklı şekillerde tekrar sunulmaktadır. İlk olarak 1940'da İtalya'dan alınan talimatname ile yönetmelikler hazırlanmaya başlamış olup son olarak 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hazırlanmış ve 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada, 2007 Deprem Yönetmeliği'nin 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile karşılaştırılıp İdeCAD programı üzerinde 13 katlı bir yapı analiz edilip meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışmada öncelikli olarak 2018 deprem yönetmeliği incelenmiş ve getirilen yenilikler sunulmuştur. Bu yenilikler dışında 2007 deprem yönetmeliği ile 2018 deprem yönetmeliği üzerinde oluşan farklar bir çizelge üzerinde gösterilip gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Böylece yapılacak olan yapılarda eskiye oranla nasıl değişimler meydana geldiği ve yapıyı nasıl etkilediği, bunun üzerine oluşabilecek sorunların nasıl çözümlenebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its location our country experiences active earthquakes and has great risks. Earthquake regulations are prepared in our country in order to minimize earthquake risks or minimize the damages that occur during and after the earthquake. Although these regulations are thought to be sufficient in the time they are prepared, deficiencies appear in later times. Therefore, the regulations are revised at the certain times in parallel with the development of technology and the increasing need and presented again in the different ways. Firstly, thanks to the instructions which were received from Italy in 1940, regulation was started preparing and lastly 2018 earthquake Building Regulations were prepared and it became valid on 1st of January in 2019. In this study, Turkey's 2007 and 2018 Building Earthquake Code compared with each other and using ideCAD program over a 13-storey building was analysed as structural and the changes that occurred were examined. In this study, the earthquake regulations of 2018 were examined primarily and the innovations were introduced. Apart from these innovations, the differences in 2007 earthquake regulations and 2018 earthquake regulations are shown on a table and necessary interpretations are made. Thus, how the changes occurred in the structures to be built and how they affect the structure, and the problems that may occur on it can be solved