Ankara ve Silivri depremselliği ve deprem kuvvetlerinin DBYBHY-2007 ve TBDY-2018 ile karşılaştırılması
Ankara and Silivri earthquakeship and comparison of earthquake forces with DBYBHY-2007-TBDY-2018
- Tez No: 644967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YÜCEL ÜRÜŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
18.03.2018 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan ve 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) ile 2007 tarihli Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY-2007) yürürlükten kalkmıştır. Ayrıca yeni yönetmelikle birlikte yürürlüğe giren Türkiye Deprem Tehlike Haritaları (TDTH-2018) ile ülkemizde günümüze kadar geçerliliğini koruyan 1996 tarihli Deprem Bölgeleri Haritası da yürürlükten kalkmıştır. Her bakımdan köklü değişiklikler içeren yeni yönetmelik ve deprem haritasının, yürürlükten kalkacak yönetmeliklerle karşılaştırılması mühendis ve mimarlar için tasarım süreçlerinde yol gösterici olacaktır. Bu tez çalışmasında deprem çeşitleri, deprem karakteristiği, depremlerin ölçülmesi, deprem dalgalarının özellikleri, Türkiye deprem haritaları, yönetmelikleri ve farkları, güncellenen deprem bölgeleri haritasının eskisine göre farklılıkları, Ankara ve Silivri örnekleri üzerinden yapılardaki son durumlar, deprem-zemin-yapı ilişkileri gibi konular gözden geçirilmiştir. Yukarıda adı geçen 2007 ve 2018 yönetmelikleri perspektifinde Ankara ve Silivri depremsellik durumları incelenerek, senaryo deprem, bölge ve binalar üzerinden gerekli analizler yapılarak farklılıklar karşılaştırılmıştır. Tasarım depremi için, yapı ölçü özellikleri ile zemin cinsi aynı tutulan bir yapı için 4 farklı koordinatta 2 farklı yönetmelikle analizleri sonucu, yeni yönetmeliğin ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın ne tip değişikler getirdiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Published in the Official Gazette on 03/18/2018 and entered into force on 01.01.2019 Turkey Earthquake Building Regulations-2018 (TBDY-2018) to be Constructed in 2007, the Regulation on Building Seismic Zone (TDTH -2007) will be repealed. In addition, the new regulation came into force with Turkey Earthquake Hazard Maps (TDTH-2018) with 1996 which are valid until today our country was abolished in Earthquake Zones Map. Comparing the new regulation and earthquake map, which includes radical changes in all respects, with the regulations to be abolished, will guide the design processes for engineers and architects. In this study, the Ankara and Silivri seismicity drums were examined and the differences were compared with the necessary analyzes considering the 2 regulations. for the design earthquake, building dimensions, soil type and the feature can result in two different regulation analyzed in 4 different coordinates for the same held a drastic alterations of the structure seems to bring new regulations and Turkey earthquake hazard map. In this project, earthquake varieties, earthquake characteristics, measurement of earthquakes, characteristics of earthquake waves, Turkey earthquake maps, regulations and differences, last updated earthquake zones map of differences, the last state in the structure according to the results of maps ranging from earthquake zones through examples Ankara and Silivri, earthquake-ground - issues such as structure relations were investigated.