Türkiye'deki çimento fabrikalarının ' Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkındaki Yönetmelik'' kapsamında izlenmesi ve değerlendirmesi
Monitoring and evaluation of cement factory in Turkey within the scope of '' Regulation on Monitoring Greenhouse Gas Emissions''
  1. Tez No: 596943
  2. Yazar: CEREN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin neden olduğu tehlikelerin artması ve birçok ülkenin uluslararası antlaşma olan Paris Antlaşmasını imzalaması, gerekli taahhütlerde bulunması ülkeler açısından yasal zorunlulukları ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde sera gazı emisyonlarına ait gelişmeler“Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik”,“Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ”ve“Sera Gazı Emisyonlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Akreditasyonu Tebliği”nin yayınlanmasıyla hız kazanmıştır. Ülkemizdeki durumu değerlendirebilmek için bu mevzuatlar kapsamında yüksek miktarda emisyona sahip çimento tesislerinin sera gazı emisyonları bakımından değerlendirmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Increasing dangers and worries caused by a global problem, climate change and many countries have signed The Agreement of Paris, the international agreement, and the necessary commitments have brought about legal obligations for the countries. Developments in greenhouse gas emissions in our country gained momentum with the publication of“Regulation on Monitoring of Greenhouse Gas Emissions”, Notification about“Monitoring and Reporting of Greenhouse Gas Emissions”and“Notification about Verification of Greenhouse Gas Emissions and Accreditation of Verification Agencies”. Within the scope of these regulations, cement plants with high amounts of emissions that are necessary to monitor and report greenhouse gas emissions need to be evaluated for greenhouse gas emissions.