Kalıcı mıknatıslı senkron motorun sargı sıcaklığının gerçek zamanlı tahmini
Real-time winding temperature estimatoin of permanent magnet sychronous motor
  1. Tez No: 596947
  2. Yazar: GÖKSEL KİZİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ, DR. MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kalıcı mıknatıslı senkron motorlar moment / hız cevaplarının hızlı olması, yüksek güç yoğunluğuna sahip olmaları, verimlerinin yüksek olması ve bakım gerektirmeden çalışabilmeleri gibi avantajlarından dolayı endüstriyel, tıbbi ve askeri uygulamalarda sıkça tercih edilmektedir. Bu motorlar özellikle yüksek performanslı uygulamalarda kullanıldıklarından dolayı, uzun süre çalışma sonucunda sargı sıcaklıklarında artış meydana gelmekte ve bir süre sonunda sargı yalıtkanlığı bozularak, motor kullanılamaz hale gelmektedir. Bu nedenle sargı sıcaklıklarının bilinmesi motor performansı üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Bu tezde kalıcı mıknatıslı senkron motorun sargı sıcaklığının tahmini için gerçek zamanlı bir kestirim yöntemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada özellikle 1000 d/d hızlardan daha yüksek hızlarda çalışan kalıcı mıknatıslı senkron motorların sargı sıcaklığı tahmininde karşılaşılan mikro denetleyici kaynaklı hataların çözümüne yönelik yeni bir tahmin algoritması sunulmuştur. Bu doğrultuda mikro denetleyicinin etkisini içeren yeni bir motor modeli oluşturularak, belirtilen hızlardan daha yüksek hızlarda sıcaklık tahmini yapılmıştır. Sıcaklık tahmininde optimizasyon algoritması olarak Gauss Newton yöntemi seçilmiş, Savitzky Golay filtresi kullanılarak ta sistemde ölçülmeyen kalıcı mıknatıslı senkron motorun açısal hız ve ivme verileri elde edilmiştir. Benzetim ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar, önerilen modelin kalıcı mıknatıslı senkron motorların sargı sıcaklığının tahmininde etkin bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Permanent magnet synchronous motors are frequently preferred in industrial, medical and military applications because of their advantages such as fast torque / speed response, high power density, high efficiency and maintenance-free operation. Since these motors are used especially in high performance applications, the winding temperatures increase after a long period of operation and after a while the winding insulation is deteriorated, and the motor becomes unusable. Therefore, knowing winding temperatures has an important effect on motor performance. In this thesis, a real-time estimation method is used to estimate the winding temperature of a permanent magnet synchronous motor. In this study, a new prediction algorithm is presented for the solution of errors caused by microcontroller in the estimation of winding temperature of permanent magnet synchronous motor that operating at speeds higher than 1000 rpm. Under this circumstance, a new motor model including the effect of microcontroller is created and the temperature is estimated higher than the specified speeds. Gauss Newton method is chosen as the optimization algorithm for temperature estimation and the angular velocity and acceleration data of the permanent magnet synchronous motor which are not measured in the system are obtained by using Savitzky Golay filter. The results obtained from the simulation and experimental studies show that the proposed model is an effective method for estimating the winding temperature of permanent magnet synchronous motors.