Farklı nanopartiküllerin ve endüstriyel atıkların çimento harcı üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of different nanoparticles and industrial wastes in cement mortar production
- Tez No: 596970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK MÖRÖYDOR DERUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Nanopartiküller yüksek yüzey alanları, harç içinde dolgu malzemesi görevi görebilmeleri ve ikincil hidratasyon reaksiyonlarında kullanılmaları sebebiyle çimento esaslı kompozitlerin mekanik, termal ve durabilite gibi özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında farklı oranlarda bor sanayi atıkları, altın madeni atığı ve uçucu kül kullanılarak referans çimento harçları hazırlanmıştır. Atık içerikli harçlar değişen oranlarda nano-CuO, nano-SiO2 ve nano-Al2O3 ile katkılandırılarak harçların özellikleri üzerine bu nanopartiküllerin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla harçlara priz süresi, basma ve eğilme dayanımı ve su absorpsiyonu testleri ile XRD, BET, FT-IR ve SEM analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar optimum nanopartikül oranlarında harçlarının harçların mekanik dayanımının arttığını, su absorpsiyonunun düştüğünü, yapıdaki kalsiyum hidroksit miktarlarında azalma meydana geldiğini ve harçların mikroyapısının geliştirildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are used in the composition of cement based composites to improve their mechanical, thermal and durability etc. properties due to their high surface areas, their nano-fillers effect and their consumption in the secondary hydration reactions. In this thesis, reference cement mortars were prepared by using boron industry wastes, gold mine waste and fly ash in different ratios. The effects of nano-CuO, nano-SiO2, and nano-Al2O3 on properties of mortars were investigated by the addition of these nanoparticles with different ratios. For this purpose, setting time, compressive and flexural strength and water absorption test was carried out and XRD, BET, FT-IR and SEM analyses were applied to the mortars. The results showed that the mechanical strength of mortar mortars increased, water absorption decreased, the amount of calcium hydroxide in the structure decreased and the internal structure of the mortars was improved by using optimum nanoparticle ratios.