Naproksen sodyum giderimi
Removal of naproxen sodium
  1. Tez No: 596971
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada ağrı kesici grubundan olan Naproksen Sodyum hammaddesinin kil ile adsorbsiyon yöntemiyle giderimi incelenmiştir. Hammaddenin kil tarafından adsorblandığı ve belli bir süre sonunda dengeye ulaştığı gözlenmiştir. Denge analizlerinden elde edilen verilerFreundlich, Langmuir ve Temkin izoterm modellerine göre modellenmeştir. Reaksiyon kinetiğinin incelenmesi pseudo 1. mertebe ve pseudo 2. mertebe kinetikler ile yapılmıştır. Ayrıca adsorpsiyon termodinamik bakımdan değerlendirilmiştir. Adsorpsiyon ekzotermiktir ve kendiliğinden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Naproxen Sodium which is a pain reliever was adsorbed via clay. It was adsorbed by clay and stabilized after a while. The data obtained from steady state experiments were modelled with Langmuir, Freundlich and Temkin isoterm models. The reaction kinetics were investigated by applying for pseudo first order and pseudo second order methods. The adsorption thermodynamic was also evaluated. The adsorption was progressed as exothermic and spontaneous.