OECD ülkelerindeki özel sektörün Ar-Ge Ve yenilik etkinliğinin Veri Zarflama Analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the R&D and Innovation Efficieny of private sector in OECD countries with Data Envelopment Analysis
  1. Tez No: 596990
  2. Yazar: AYŞENUR VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşmeye paralel olarak her geçen gün daha da artan rekabet koşulları ülkeleri teknolojiye öncülük etmeye teşvik etmektedir. Teknolojik yenilikler, ülkelerin öncelikli ekonomi ve sanayi politikalarını şekillendirerek Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik hedefler belirlemesini sağlamaktadır. Belirlenen hedefler doğrultusunda Ar-Ge ve yeniliğe yapılan yatırımlar verimlilik ve katma değer artışı olarak geri dönmektedir. Bu kapsamda özel sektör, ülkelerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini yürüten ana üstlenici sektör konumundadır. Küreselleşen ekonomilerde Ar-Ge harcamalarının büyük bir çoğunluğunu gerçekleştiren özel sektörün Ar-Ge ve yenilik kapasitesi rekabet yarışındaki güç dengesini önemli ölçüde belirlemektedir. Çalışma kapsamında, başta Türkiye olmak üzere OECD ülkelerinin rekabet gücünün artmasında önemli bir konuma sahip olan özel sektörün Ar-Ge ve yenilik etkinliği VZA yöntemi ile değerlendirilmektedir. Uygulama çalışmasında ilk olarak 2 girdi ve 3 çıktının farklı bileşimleri ile oluşturulan iki farklı modele ilişkin CCR (Charnes, Cooper ve Rhodes) ve BCC (Banker, Charnes ve Cooper) modellerini kullanarak ülkelerin toplam teknik etkinliği, saf teknik etkinliği ve ölçek etkinliği değerleri DEAP 2.1 programı yardımıyla ölçülerek analiz edilmiştir. Çalışmanın son kısmında ülkelerin 2013-2016 yılları arasındaki etkinlik değişimleri Malmquist toplam faktör verimliliği (TFV) endeksi yaklaşımı ile detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile başta Türkiye olmak üzere ülkeler için değerlendirmeler yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with globalization, increasing competition conditions are encouraging countries to pioneer technology. Technological innovations enable countries to set targets for R & D and innovation activities by shaping prior economic and industrial policies. In line with these targets, investments in R & D and innovation are returning as productivity and increases in value added. In this respect, private sector is the main undertaking sector that carries out the R & D and innovation activities of the countries. The R & D and innovation capacity of the private sector, which performs the majority of R & D expenditures in globalized economies, significantly determines the balance of power in the competition race. In the scope of this study, particularly in improving the competitiveness of OECD countries including Turkey, which has an important position in the R & D and innovation activities of the private sector are evaluated by DEA method. In the application study, the total technical efficiency, pure technical efficiency and scale efficiency values of the countries by using CCR (Charnes, Cooper and Rhodes) and BCC (Banker, Charnes and Cooper) models of two different models formed by the different combinations of 2 inputs and 3 outputs were applied. DEAP 2.1 program was measured and analyzed. In the last part of the study, efficiency changes of countries between 2013 and 2016 were examined in detail with the Malmquist total factor productivity index approach. The obtained results were assessed and recommendations were presented for countries including primarily for Turkey.