1980 sonrası Türkiye'de cari işlemler dengesi analizi
Analysis of the curent account balance after 1980 i̇n Turkey
- Tez No: 597003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bir ekonomide uygulanan makroekonomik politikaların esas amacı, ülke ekonomisinin iç ve dış dengesini aynı zamanda gerçekleştirmektir. Fiyat istikrarı, tam istihdam ve beraberinde bunlarla uyumlu ekonomik büyüme iç dengeyi ve sürdürülebilirliği sağlarken, toplam gelir ve giderlerin birbirine denk olması durumu ise dış dengeyi sağlamaktadır. Bu çalışmada 1980 sonrası Türkiye'de cari işlemler dengesinin analizi üzerine araştırma yapılmıştır. 1980-2018 verileri baz alınarak yapılan çalışmada 1980 senesi sonrasında sermaye hareketlerinin serbestleşmesi sonucunda engellerin ortadan kalkmasıyla birlikte cari işlemler açığı kavramından daha fazla söz edilmeye başlanmıştır. 24 Ocak 1980 kararlarıyla beraber ülkenin dış dünya ile serbest ticaret yapmasının önü açılmış ve ihracata dayalı ekonomik büyüme modeli uygulanmaya başlanmıştır. Ancak gerekli yasal ve yapısal düzenlemeler yapılmadan başlayan bu dışa açılma süreci ihtiyaç edilenden daha fazlasının ithal edilmiş ve dış ticaret açığıyla sonuçlanmıştır. Netice itibariyle son senelerde büyüme sürecini devam ettiren Türkiye ekonomisi ihtiyacı olan sermayeyi düşük maliyetli ve uzun vadeli alt yapısını oluşturamadığından meydana gelen dış ticaret açığını sıcak para gibi kısa vadeli sermaye hareketleri yerine uzun vadeli doğrudan yatırımların çekilmesi yoluyla finansmanı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of macroeconomic policies applied in economy, to execute the internal and external balance of the national economy at the same time. Price stability, full employment and economic growth compatible with them, while ensuring internal balance and sustainability, if the total income and expenses are equal, the external balance is provided. In this study; research was conducted on the analysis of the current account balance in Turkey after 1980. In this study based on 1980-2018 data, the concept of current account deficit has started to be mentioned more with the disappearance of the barriers as a result of the liberalization of main goods flows after 1980. The decision of 24 January 1980, the country paved the way for free trade with the outside world and export-based economic growth model has started to be implemented. However, this process of opening out without the necessary legal and structural arrangements resulted in the importation of more than necessary and the formation of foreign trade deficit. As a result of contiuned its growth in recent years Turkey's economy, since it cannot create the capital it needs in a low-cost and long-term infrastructure.open to foreign trade occurred a short time instead of basic goods such as hot money flows should provide long-term financing through the withdrawal of direct placements.