Mahalli kamu kurumlarında örgütsel bağlılığın araştırılması
Organizational commitment research in local government institutions
  1. Tez No: 597002
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz iş dünyasında örgütsel bağlılık konusu, kurumların verimlilik ve etkinliğine yönelik çalışmalarda ve aynı zamanda çalışanların iş tatmini, iş memnuniyeti, toplam kalite yönetimi, örgüt kültürü, liderlik ile bunların kendi aralarında ve yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, örgütteki pozisyonu, demografik faktörler gibi hususlarla ilgili ortaya çıkan olgularda çokça araştırılan bir konu olmuş, konunun ehemmiyeti esasıyla bilhassa kamu kurumlarına yönelik çok yönlü akademik araştırmalar yapılmıştır. Örgütsel bağlılığın kurumların performanslarını maddi ve manevi olarak etkilediği bilinmektedir. Yapılan araştırmada Türkiye'de mahalli kamu kurumlarıyla ilgili önceden yapılmış örgütsel bağlılık konulu çalışmalar tarih sıralarıyla incelenmiş, yine bu konuda yabancı akademik literatürde yapılmış bazı önde gelen çalışmalar tarih sırasıyla yazarları ve başlıklarına göre listelenmiştir. Mahalli kamu kurumu olarak seçilen bir büyükşehir belediyesinde çalışanlarla anket formu üzerinden yapılan araştırmada tanımsal sonuçlara ulaşılmış, bunlar da Türkiye genelinde daha önceden yapılmış akademik çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucu tekrar teyit edilmiş ve tanımsal sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In todays business environment the notion of organizational commitment has been one of the topics for institutional efficiency and productivity, and also like job satisfaction and contentment, it is one of the research topics in enterprice development. Due to the importance of the topic many researches has been made especially by the government institutions. It has been known that organizational commitment effects moral and physical aspects of intitutions. In our research, publications, made for organizational commitment through some local government institutions in Turkey has been studied, in respect of time sequence. And also organizational commitment studies made in foreign academic literature has been scanned and enlisted in order by date, author and topic. One metropolitan municipality is chosen, as a local government institution. And with a written survey made with the employees of this organization some descriptive results has been obtained. And the descriptive results of former academic researches,Thus, the results and the descriptives of the survey has been confirmed.