Güvercin kayası savunma sistemi ve tarihöncesi savunma sistemleri içindeki yeri
Güvercin kayası Defence system and It's place in the Prehistory of the Defence Systems
- Tez No: 597012
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEVİL GÜLÇUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada; M.Ö. 6. binin sonları ve 5. binin başlarına (M.Ö.5200 4820 kal. C14) tarihlenen ve Anadolu'da bu dönemin izlendiği en eski yerleşim yerlerinden biri olan Güvercinkayası'nda (Çatalsu-Gülağaç-Aksaray) yer alan savunma sisteminden yola çıkılarak, tarihöncesi savunma sistemleri ele alınacak ve bölgeler bazında gelişimi araştırılacaktır. Savunma sistemlerinin kronolojik olarak Anadolu'daki örneklerinin yapısal gelişimleri yanı sıra, bu gelişmelere zemin hazırlayan sosyo-ekonomik nedenleriyle de ele alınacaktır. Ayrıca Güvercinkayası savunma sisteminin çağdaşı bir savunma sistemine sahip Mersin-Yumuktepe savunma sistemine de ayrıntılı yer verilecektir. Çünkü bu yerleşme yerinde savunma veya korunma sistemleri, Çanak Çömlekli Neolitik'ten başlayarak Hitit Dönemi'ne kadar süreklilik göstermekte ve bu sistemlerinin nasıl geliştiğini izlemek açısından önem taşımaktadır. Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve gerektiğinde Anadolu dışındaki komşu bölgelerle olan bağlantılarını saptayabilmek için, bu bölgelerdeki örnekler de bu çalışma kapsamında incelenecektir. Çalışmanın sonucunda Güvercinkayası örneğinden hareketle öncülleri, çağdaşları ve ardıllarının ortaya çıkış nedenleri ve bu gelişimi hazırlayan sosyo-ekonomik etmenler çerçevesinde Anadolu'nun kentleşme sürecindeki yerleşme türlerinin modellemeleri yapılabilecektir. Bu kapsamda öncelikle Anadolu'dan bilinen savunma sistemi ve savunma sistemi olabilecek (sur, hendek, çit, rampa..) oluşumlar incelenecek ve Güvercinkayası'nda bulunan savunma sistemiyle karşılaştırılacaktır. Ayrıca dış bağlantıları saptamak amacıyla Anadolu'ya komşu bölgelerde açığa çıkarılmış sur yada benzeri yapılar da ele alınıp, aradaki benzerlik ve farklılıkların belirlenmesine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study discusses development and research of the prehistoric defence systems of Güvercinkayası settlement (Çatalsu-Gülağaç-Aksaray), one of the oldest known examples in Anatolia, dated the end of the 6th millennium BC to the beginning of the 5th millennium BC (years 5200 to 4820 according to the calibrated C14). Anatolian findings are discussed within the framework of the chronological index, as well as their structural development and socio-economic conditions leading to their development. In addition, Mersin-Yumuktepe defence system, a defence system contemporary to Güvercinkayası, is discussed in detail. The importance of monitoring development of those defence systems is due to their dating from the Neolithic to the Hittite periods. In order to provide a better understanding of the subject and to determine its links with the neighbouring regions outside of Anatolia, examples from those regions are examined in the present study where applicable. As a result of the study, in the light of Güvercinkayası example, the reasons of the emergence of its predecessors, contemporaries and successors, and the socioeconomic factors leading to this development will be able to model the settlement types in the urbanization process of Anatolia. In this context, the known defence systems and defence system elements (fortifications, trenches, walls, ramparts, etc.) are examined in the first place, and compared with the defence system in Güvercinkayası. In addition, in order to determine the external connections, the walls or similar structures unearthed in the neighbouring regions of Anatolia will are discussed, while similarities and differences will are investigated.