'Bozkır'
  1. Tez No: 12467
  2. Yazar: HALİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 18
Özet
Ill ÖZET Resimlerimde bozkır konusuna «tema» olarak yaklaşmaya çalıştım. Konu benim için fazla bağlayıcı olmadı. Amacım yaptığım resimlere bozkır olgusunu katmaktı. Yaptığım resimlerde hem nesnelerden hem de soyutlanmış biçim ve leke lerden yararlanmaya çalıştım. Kimi zaman biçimler gerçekliğini korurken, kimi zaman da mekânı ve bozkırdaki zaman kavramını yakalamak için soyut biçimlerden oluşan bir kurgulamaya gidilmiştir. Bozkırı, bu doğanın peyzajıyla ve beni çok etkileyen, yorumlayarak bozkırlaştırdığım güvercinlerle resimledim. Bu resimlerimde hem renksel ola rak hem de kavramsal olarak bozkırın bende oluşturduğu imgelemlere daha çok yaklaştığımı sanıyorum. Resimlediğim doğayı hep daha farklı renklerle (sarı-boz renklerin dışında anlatmak gereğini duydum. Fakat bozkırın kendi renklerinin benim için ol dukça bağlayıcı olduğu kanısındayım. Kullandığım renkler bu doğanın kendi renkleri oldu. San, kahverengi ve bu renklerin tonları ile beyazı sıkça kullandım. Resimlerimde uyumlu renkler armonisi hakimdir. Tüm resimlerimde bu doğanın biçimsel gerçekliği beni etkilemiştir. Bu anlayış beni çoğu zaman -özellikle güvercin resimlerinde- biçimleri soyutlayan fa kat doğayı anımsatan bir mekân arayışına yöneltmiştir. Konuyu «biçim» ve «renk» ile çözümleme yoluna gittim.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In our drawings I tried to approach to the subject of steppe as a“theme”. The subject hasn't been much binding for me. My aim was to include the fact of steppe in my drawings. In my drawings I tried to benefit both from the objects and from forms and stains in abstract forms. While sometimes the forms kept their reality, some times in order to catch the concept of time in the steppe, a speculation formed from abstract forms has been realized. I pictured the steppe with pigeons which I commented as the steppe itself effecting me a lot and with the landscape of this nature. I think that in my draw ings I very much got closer to the images which the steppe has formed in me both in colour and in concepts. I felt the necessity to tell the nature I pictured always with different colours (other man yellow and gray colours). But I believe that own colours of the steppe is very much binding for me. The colours I used had been the colours of nature's own. I very often used yellow, brown and the various tones of these colours and white. In my drawings harmonious colours are dominant. In all my drawings the formal reality of this nature effected me. This un derstanding most of the time has directed me -especially in pigeon drawings- to a search of space reminding the nature but abstracting it. I preferred to solve the subject with“form”and“colour”