Evaluation of multi-objective closed loop supply chain network integrated with blockchain for used lubrication oils obtained from vehicles in military forces by the linear programming
Silahlı kuvvetlerde ihtiyaç duyulan yağlama yağlarının blokzincirle bütünleştirilmiş kapalı çevrim tedarik zincirinde çok amaçlı lineer programlama ile değerlendirlmesi
- Tez No: 597020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, ülkelerin silahlı kuvvetleri için ihtiyaç duyulan yağlama yağı maliyetlerin düşürülebilmesi maksadıyla, Blockchain ile bütünleştirilmiş olan Çok Amaçlı Kapalı Döngü Tedarik Zinciri Ağı üzerinde tasarlanmıştır. İlk amaç fonksiyonumuz, dışarıdan satın alınan yağlama yağı miktarını en aza indirerek maliyetleri düşürmektir. Diğer amaç fonksiyonumuz ise, kullanılmış yağlama yağının neden olduğu çevresel zararın en aza indirilmesidir. Maliyetleri azaltmak için Blockchain teknolojisinin izlenebilirlik ve şeffaflık özellikleri kullanılmıştır. Bu özellikler bir parametre olarak modele eklenmiş, busayedeüretim ve transfer maliyetleri düşürülmeye çalışılmıştır. Ağ matematiksel modele dönüştürülmüş ve matematiksel model GAMS-CPLEX paket programı ile çözülmüştür, Doğrusal programlama yöntemleriyle çözülen sistemin uzun vadeli çözümünün sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on possible a solution about the Multi-objective Closed Loop Supply Chain Network which is integrated with Blockchain was designed for reduced costs and be provided visibility in the supply chain. Our first objective function is to reduce the cost by minimizing the amount of lubrication oil that purchase from the outside. Other objective function is to minimizing the environmental damage caused by used lubricating oil. We used the traceability and transparency features of Blockchain technology to reduce costs. We tried to reduce production and transfer costs by making these properties a parameter. The network is converted into the mathematical model and the mathematical model is solved with GAMS-CPLEX package program, the results of the long-term solution of the system solved by linear programming methods were evaluated.