Tescilli bir markanın izinsiz olarak gümrük işlemlerine tabi tutulması
Results of using a registered trademark without permission before customs administrations
- Tez No: 597019
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sınaî mülkiyet haklarının gümrük idareleri nezdinde etkin bir şekilde korunması uluslararası ticaretin gelişmesi ile önem kazanmıştır. 6769 sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu ile tescilli bir markanın izinsiz olarak ithalat ve ihracat işlemlerine tabi tutulması marka hakkına tecavüz olarak kabul edilmiştir. Mülga 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de ise, gümrükçe onaylanmış bir işlem olarak yer alan ifadenin ithalat ve ihracat olarak değiştirilmesi neticesinde önceki uygulamalardan farklı bir uygulamanın gündeme gelip gelmediği tartışılmıştır. Bu nedenle de çalışmamızda, ifade değişikliği nedeniyle uygulamada bir farklılık bulunup bulunmadığı değerlendirilmiştir. Gümrük idarelerinin sınaî haklarının korunmasındaki yeri ve idarenin takdir yetkisi ile yapılan işlemler ve talep üzerine gerçekleştirdiği işlemler değerlendirilmiştir. Ayrıca ihlal oluşturan eşyalar yönünden uygulanan tedbirler ve bu tedbirler nedeniyle tarafların yükümlülükleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Söz konusu izinsiz kullanımların gümrük idareleri nezdinde oluşan hak ihlallerinden sorumlu kişilerin tespiti ile bu kişilerin tazminat sorumluluğunun bulunup bulunmadığı ve ihlal sebebiyle açılabilecek davalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The effective protection of industrial property rights before the customs administrations has gained importance with the development of international trade. With the Industrial Property Law no. 6769 unauthorized importations and exportations of the goods which carry a trademark were accepted as violation of trademark rights. Through this legal arrangement, expression as a customs approved transaction In the Decree Law No. 556 were abolished. It was discussed whether a different practice from the previous practices was brought to the agenda as a result of the legal modification. Therefore, in this study, it was evaluated whether there is a difference in practice due to change of expression. In addition the place of customs administrations in the protection of their industrial property rights and the transactions carried out with the discretionary authority of the administrations and the transactions carried out upon request were evaluated. The measures applied for the infringing goods and the obligations of the parties due to these measures were examined in detail. With the determination of the persons responsible for the violations before the customs administrations of these unauthorized uses, the cases that can be opened due to the violation and whether these persons have the responsibility of compensation were handled.