Hamza Hüdâi ve Tecvid-i Edâiyye isimli eserinin tecvid literatüründeki yeri
Hamza Hüdâi and place of his work titled Tecvid-i Edâiyye in tajweed literature
- Tez No: 597038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hamza Hüdâi (ö. 1105/1694) 17. yüzyılda yaşamış Osmanlı âlimlerindendir. Doğum tarihi hakkında kaynaklarda bir bilgi yoktur. Darende'de 1694 yılında vefat etmiştir. Darendeli müderris Hamza Efendi olarak meşhur olmuştur. Fıkıh, tefsir, Kur'ân ilimleri ve kelam gibi alanlarda eserler kaleme almıştır. Kütüphanelerde kendisine nispet edilen birçok eser mevcuttur. Tezimizde kütüphane kataloglarında olan eserler numaraları ile birlikte verilmiştir. Tecvîd-i Edâiyye, tecvid ilminin kaynaklarından birisi olmuştur. Müellif, konu hakkında ana kaynaklardaki görüşlere yer vermiş sonra kendi görüşünü yazmıştır. İbnü'l Cezeri, Saçaklızâde ve birçok âlimin görüşlerine yer vermiştir. Eser genel olarak kırâatı Asım ve rivâyeti Hafsa göre yazılmış olsa da, diğer kırâatlara da ara ara yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Hamza Hüdâi (d. 1105/1694) was one of the Ottoman scholars who lived during the 17th century. There is no information in the sources about his date of birth. He died in 1673 in Darende. He became famous as mudarris Hamza effendi of Darende. He wrote some works in some fields such as fiqh, tafsir, Quranic sciences and kalam. There are a lot of works in the libraries in relation to him. In our thesis, the works included in the library catalogues are given with the numbers. Tecvîd-i Edâiyye has been one of the sources of tajweed science. The authorincluded the opinions related to topic in the main sources and then wrote his own opinion. He included opinions of Ibnul Cezeri, Saçaklızâde and many scholars. Although the work was generally written according to the Asim recitation and hafs' report, other recitations are occasionally included.