Hafız İbrahim'in divanındaki mersiyeler ve tercümeleri
The elegies in The Diwan of Hafiz Ibrahi̇m and their translations
- Tez No: 597066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ARSLAN SÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Mısırlı Modern Arap Edebiyatı şairi Hafız İbrahim'in hayatı, eserleri ve divanındaki mersiyeler Arapçasıyla beraber Türkçeye tercümesi hakkında araştırma yapılmıştır. Mersiyeler yedi gruba ayrılmış ve mersiye kimin için yazıldıysa önce o kişi tanıtılmış daha sonra yorumlar yapılmıştır. Tezimizin amacı mersiye şairi olarak bilinen Hafız İbrahim'in mersiyeleri hakkında genel bir bakış açısı vermek ve hala okunmaya değer şiirler olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
An egyptian poet of Modern Arabic literatüre Hafız İbrahim's life, his Works and the elegies in his Diwan were investigated. The elegies in the Diwan of Hafız were divided into seven groups and after the introduction of the people of the elegies the comments were made. The aim of this research is to make research into the elegies of Hafız İbrahim and to provide a general perspective about them and to Show that they are still worth to read nowadays.