Ayıntablı Hafız Abdülmecidzade Divanı, inceleme-metin
The divan Of Hafiz Abdulmecidzade Of Ayintab, analysis-text
  1. Tez No: 210977
  2. Yazar: MEHMET BEŞİR ATAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalısmada XVII.yüzyıl Divan sairlerinden Ayıntablı Hafız Abdülmecidzade'nin hayatı, edebî sahsiyeti ve divanı hakkında bilgi verilerek, divanın Latin harfleriyle tarnskripsiyonu yapıldı. Tezkirelerde Hafız'la ilgili hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Hafız'ın hayatı hakkındaki çok az bilgi divanından elde edilmistir. Hafız'ın edebî sahsiyeti divanına dayanılarak açıklandı. Hafız siirle ilgili düsüncelerini, divanınındaki dibacesinde ve gazellerinde açıklamıstır. Hafız XVII. yüzyıl Divan siiri gelenegine uyarak, siirlerinde daha çok tasavvufî konuları islemis, Arapça ve Farsça kelime ve terkipleri de bolca kullanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, literary personality of Hafız Abdülmecidzade of Ayıntab and his divan were dealt with, and his divan was transcripted in the Latin alphabet. There was no information about Hafız in the tezkires. Very little information about his life was found in his divan. reached. Hafız?s literary personality was mentioned by means of his divan. Hafız talked about his ideas concerning poetry in the prefaces and ghazels in his divan. Following the conventions of Divan poetry in the 17th century, Hafız handled mostly the mystic issues in his poems. He also made use of plenty of Arabic and Persian words and phrases.