Türkiye'de pancar şekeri sektörünün geleceği: AB şeker politikaları bağlamında Türkiye için politika önerileri
Future of the beet sugar sector in Turkey: Policy recommendations for Turkey in context of Eu sugar policies
- Tez No: 597070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de pancar şekeri sektörü, Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşları arasında yer alan, tarım ve sanayi sektörlerini kesiştiren, ülke istihdamına ve ekonomik canlılığına önemli katkıları olan, endüstriyel tarımın en güzel örneklerinden biridir. Şekerin stratejik bir ürün olması sektörün önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışmada amaç; Türkiye pancar şekeri sektörünün güçlü, sürdürülebilir ve daha rekabetçi bir yapıda faaliyetlerine devam edebilmesi için sektörle ilgili sağlıklı bir rekabet analizi yaparak sektörün geleceğine yönelik politika önerileri sunmaktır. Bu kapsamda, Dünya, AB ve Türkiye sakaroz kökenli şeker sektörleri, ayrıca, NBŞ ve YYT sektörleri mercek altına alınmıştır. Türkiye'de, pancar şekeri sektöründe rekabetçiliğin istenilen seviyede olmaması, sektörde verimliliğin ve büyümenin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Benzer piyasa yapısına sahip AB'de ise şeker rejiminin son yıllarda geçirdiği radikal değişim sürecinden sonra, şeker sektörü daha güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşmuştur. Türkiye şeker sektörü için AB şeker sektörü iyi bir örnek olabileceğinden, AB'deki şeker piyasası dinamikleri ayrıntılı şekilde analiz edilmiş, Türkiye şeker sektörüyle karşılaştırması yapılmıştır. Son olarak, Türkiye pancar şekeri sektörünün daha rekabetçi, güçlü ve sürdürülebilir yapıda olması ve yurt dışı pazarlara açılabilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Beet sugar sector in Turkey, being among the first industrial institutions of Republic of Turkey, intersecting agricultural and industrial sectors of the country, with significant contributions to the country's employment and economic vitality, is one of the best examples of industrial agriculture. In addition, the fact that sugar is a strategic product increases the importance of the sector. The aim of this study is to offer policy recommendation for the future of Turkey's beet sugar sector in order to ability to continue its operations with stronger, sustainable and more competitively by conducting a healthy competition analysis about the sugar sector. In this context, the world, the EU and Turkey saccharose based sugar sector, also, starch based sugar and artifical sweetener sectors are scrutinized. In Turkey, not being of the competitiveness at a desired level in the beet sugar sector is seen as the biggest obstacle in front of the productivity and growth in the sector. In the EU, with which has similar market structure of Turkey, after the radical changing process of the sugar regime in recent years, the sugar sector has become more powerful and more competitive. Because of the EU sugar sector could be a good example for Turkey sugar sector, the dynamics of the EU sugar sector have been analyzed in detail and has been compared to Turkey's sugar sector. Finally, solution suggestions have been offered for Turkey's beet sugar sector in order to being at more competitive, strong and sustainable structure and to able to open up to foreign markets.