Türkiye Cumhuriyeti posta pullarında geleneksel sanatlar teması
Theme of traditional arts in the Republic of Turkey postage stamps
- Tez No: 597075
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnsanların önceki nesillerden öğrenerek ve yaşadıkları zamana özgü değişim süreci içinde, kendi duygu ve düşünceleriyle yorumlayarak ortaya çıkardığı geleneksel sanat eserleri; toplumsal kültürünün, sürdürülebilirlik esasına uygun en önemli değerleridir. Bu bağlamda, geleneksel özellikteki sanatsal birikimlerin bilimsel olarak incelenip araştırılması ve özellikle bu bilgilerin gelecek nesillere aktarılması, toplumun kültürel belleğinin oluşması ve korunması açısından zorunlu bir gerekliliktir. Geleneksel Türk Sanatlarının, ulusal ve uluslararası ortamda tanıtılması amacı ile gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde posta pullarının tarihsel miraslarımız içinde özel bir yeri vardır. Türkiye Cumhuriyeti posta pullarının bir kısmının tasarımlarında kullanılan,''Geleneksel Temalar'', Geleneksel Sanatlarımızın tanıtılmasında ve ileri taşınmasında yararlanılacak esas kaynaklardan biridir.
Özet (Çeviri)
Traditional art works that people have produced by learning from previous generations and interpreting them with their own feelings and thoughts in the process of change peculiar to their time; are the most important values of social culture in accordance with the sustainability principle. In this context, it is a necessary necessity for the formation and preservation of the cultural memory of the society in order to examine and research the traditional artistic accumulations scientifically and to pass on this information to the future generations. Postage stamps have a special place in our historical heritage within the framework of the works carried out with the aim of introducing traditional Turkish Arts in national and international environment. A portion of the Republic of Turkey postage stamps used in their design,“Traditional Themes”, the promotion of our traditional art and is one of the main sources will be utilized in moving forward.