Siyasal parti programlarında insan hakları: 26'ncı dönem TBMM örneği
Human rights in political party doctrines: 26th legislative period in Turkish Grand National Assembly of the rewiew example
- Tez No: 597076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsan hakları yüzyılı olarak ifade edilen XXI. yüzyıl aynı zamanda insan hakları ihlallerinin yüzyılıdır. Doğal hakların insan haklarına dönüşmesi ile yeniden kavranan haklar tarihsel perspektifte mücadelelerin bir kazanımı olarak ele alınmaktadır. Çevre kirliliği, teknolojik ve kimyasal silahlar, gelir eşitsizliği, yoksulluk, savaş ve terör unsurlarına bağlı olarak insan hakları içeriğinin giderek genişlemesine yol açmaktadır. Genişleyen içeriği hakların kazanımında ve korunmasında itici bir güç oluştururken ihlallerin önlenmesine ilişkin propagandist söylem üretiminde de siyasal açıdan elverişli bir zemin kurmaktadır. Bu açıdan hakkın ve ihlalinin aynı yüzyıla tekabül ettiği insan hakları olgusunun siyasal yaşamın en önemli unsurlarından biri olan siyasal partiler bakımından nasıl değerlendirildiği de önemli hale gelmektedir. Çalışmada siyasal parti programlarında ele alınan insan hakları yaklaşımlarının boyutu, parlamento pratikleri bakımından ele alınan dönemde parti tutumlarının irdelenmesine, parti hedeflerinin insan hakları kategorileri bakımından parti programlarının dönemin güncel siyasal koşulları ile uyumlulaştırılarak karşılaştırılmasına ve buna ilişkin bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Be expressed as Tweny-first century in the same century of human rights. The century is also the century of human rights violations. With the transformation of natural rights into human rights, redefinable rights are treated as a gain which amazes the historical perspective. Environmental pollution, technological and chemical weapons, inequality in income, poverty, war and terrorism are due to the expansion of human rights content. Its expanding content can be a driving force in the acquisition of rights and protection of rights. How are human rights in the same century as the leading and infringement of this foremost right to be considered where a political person is one of the most important uniqueness of political life. In this study, the dimension of human rights approaches discussed in political party programs, examining party attitudes in terms of parliamentary practices, comparison of party objectives in terms of human rights categories with the current political conditions of the period and findings related to this are given.