Sinop Boyabat yayla yerleşimlerindeki kırsal mimari, koruma sorunları ve çözüm önerilerinin alıç yaylası örneğinde incelenmesi
A study on aliç tableland sample of vernacular architecture, conservation problems and solution proposals of the tablelands in Sinop-Boyabat region
- Tez No: 597113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UZAY YERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Sinop ili Boyabat ilçesi yayla yerleşimleri, topografya, iklim, yapı malzemelerinin olanakları ve bölge halkına ait sosyal ve kültürel değerlerin mimariye yansımasıyla şekillenmiştir. Bu çalışma, Sinop-Boyabat bölgesi kırsal mimarisinin Akyörük Köyü'ne bağlı Alıç Yaylası örneğinde mimari tasarım kriterlerinin incelenmesi ve yerel mimari kimliğe ait özelliklerin tespit edilmesini içermektedir. Alıç Yaylası yerleşimi yamaca konumlanmış on altı haneden oluşmaktadır. Her hanenin zemin katında ahır ve ayrı bir yapı kütlesi olarak inşa edilmiş samanlık ve/veya ambarı bulunmaktadır. Alıç Yaylası evlerinde ahşap malzeme ile şekillenmiş farklı yapım tekniklerine yönelik açılımlar teknolojik açıdan yöresel zenginliği ifade eden unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 90 yıl öncesine tarihlenen yapıların ustaları günümüze ulaşmadığı gibi zamanla maddi yetersizlikler gibi etkenler nedeniyle ahşap yapı inşasına verilen önem azalmış ve yeni ustalar da yetişmemiştir. Bölgede kullanılmayan evler ise sert iklim koşulları sebebiyle tahrip olmuş ve yok olmaya yüz tutmuştur. Bölgenin mimarisinin incelenmesine yönelik yapılan çalışmada Alıç Yaylası yerleşimindeki konut yapılarının mevcut durumlarının tespitine ve yapıların yeniden değerlendirilmelerine yönelik çeşitli analizler yapılmıştır. Yöre mimarisinin yerel kimliğine özgün restorasyon uygulamalarına örnek teşkil etmesi amacıyla tek yapı özelinde Arif Kabadayı Evinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarını içeren bir koruma projesi hazırlanmıştır. Tezin amacı Boyabat yöresi vernaküler mimarisinin planlama ve teknolojik özelliklerini Alıç Yaylası özelinde araştırmak, belgelemek ve söz konusu yerel mimarinin korunmasına yönelik çözüm önerileri getirmektir.
Özet (Çeviri)
Tablelands in Boyabat which is district of the province of Sinop result from determinants such as topography, climate, wind direction, possibility of material resources and social life-style of folks in the region. This study includes examining the architectural design criteria in the Alıç Tableland sample of the vernacular architecture of Sinop-Boyabat region in Akyörük Village and determining the characteristics of local architecture. Alıç Tableland composed of sixteen houses which stiuate on slope land. . Each house has a barn on the ground floor and a hayloft and/or a warehouse which is built as a seperate part. Different construction techniques of the houses of Alıç Tableland shaped with wooden material as technological elements representing the richness of the region is encountered. As the masters of the buildings dated about 90 years ago did not reach the present day, due to the factors such as material deficiencies over time, the importance of wooden building construction decreased and today there is any well-trained craftsman. Houses that are not used in the region have been destroyed due to harsh climate conditions and have been destroyed. In this study, on the architecture of the region, analyses were made to determine the current status of the residential buildings in Alıç Tableland settlement and re-evaluate the structures. In order to identity the vernacular architecture as an example of restoration practices, a conservation project was prepared in the sole structure of the Arif Kabadayı house, which includes the work of relieving and the project of restitution and restoration. The aim of the thesis is to investigate plans and technological property of the vernacular architecture of the Sinop-Boyabat region in Alıç Tableland and to document and propose solutions for the conservation of local architecture.