2007 ve 2018 bina deprem yönetmeliklerinin yığma binalar özelinde örnek bina üzerinde karşılaştırılması
Comprasion of 2007 and 2018 earthquake regulations regarding masonry buildings on a sample building
  1. Tez No: 597114
  2. Yazar: SAADET ÖZKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KURUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yığma binalar düşük maliyetle yapılabilmesi, yapım kolaylıkları, kullanılan malzemelerin kolay erişilebilir olması nedenleriyle ülkemizin kırsal bölgelerinde çok sık tercih edilen bina çeşididir. Son zamanlarda, depreme dayanıklı yapı tasarımında betonarme ve çelik binalar üzerinde durulduğu, yığma binaların bu konu dışında kaldığı söylenebilir. Ülkemizin aktif deprem kuşağında yer alması ve ülkemizde çok sayıda yığma bina stoğunun olması sebebi ile yığma binanın deprem etkisi altında tasarımının belirlenmesi önem arz etmektedir. Teknolojideki son gelişmeler nedeniyle, inşaat sektöründe yeni malzeme türleri ve yeni hesaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu gelişmeler, mevcut binaların değerlendirilmesi ve yeni yapılacak binaların tasarımları için yönetmeliklere yansıtılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY, 2018) ile Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-2007 (DBYBHY, 2007) yürürlükten kaldırılmıştır. Her iki yönetmelik incelendiği zaman, gelişen teknoloji sayesinde elde edilen yeni bilgilerin ve de eski yönetmeliklerden kazanılan tecrübelerin yeni yönetmeliğe aktarıldığı görülmektedir. Bu tezin amacı DBYBHY(2007) ile TBDY(2018)'in yığma binalar özelinde farklılıklarının ortaya konarak örnek bir bina üzerinde karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda öncelikle yığma binalar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra DBYBHY(2007) ve TBDY(2018) yönetmelikleri arasındaki genel farklılıklar incelenerek yığma binaların tasarım kriterleri her iki yönetmeliğe göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca seçilen bir yığma bina, anılan iki yönetmeliğe göre irdelenerek uygunlukları değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen sonuçlar belirtilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The preferred type of buildings in rural areas in our country is the masonry buildings because they provide low-cost production, ease of production and accessibility to materials. Recently, concrete and steel buildings are emphasised, and the masonry buildings are excluded for designing the earthquake-resistant structures. It is important to determine the design of the masonry building under the effect of earthquake due to the fact that our country is located in the active earthquake zone and there are many masonry buildings in our country. Due to the recent developments in technology, new material types and new calculation methods are used in the construction sector. It is inevitable that these developments should be reflected in the regulations for the evaluation of existing buildings and the design of new buildings. The new Earthquake Regulation 2018 (TBDY, 2018) entered into force in Turkey on 01.01.2019 and the old regulation (DBYBHY, 2007) was abolished at the same time. Considering the general guidelines and articles of both regulations, it is understood that the developing technology and knowledge are transferred into the new regulation. The aim of this thesis is the compression of the new earthquake regulation (TBDY, 2018) against the old regulation (DBYBHY, 2007) with providing an example from the real-world masonry building. The outline of this thesis is given as follows. Initially, the general information regarding the masonry building was presented. Then, the differences between the DBYBHY (2007) and the TBDY (2018) regulations were examined. Finally, a masonry building was selected, and its design criteria as well as its suitability were investigated according to both regulations. The results of this investigation study and conclusions were indicated in the last chapter of the thesis.