Sürtünme karıştırma nokta kaynağında kullanılan pimin omuz profili tasarımı ve birleştirilen magnezyum levhaların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of shoulder profile design of the screwless stirring tool and the mechanical properties of the joined magnesium plates with friction stir spot welding
  1. Tez No: 597145
  2. Yazar: AHMET ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Magnezyum alaşımının ağırlık kazancı ve yakıt tüketiminde tasarruf sağlaması özellikle otomotiv ve havacılık alanındaki düşük ağırlıklı mühendislik malzemelerinin geliştirilmesinde kullanımını da artırmaktadır. Magnezyum; alüminyum'a göre %35, titanyuma göre de %65 daha hafif bir metal olsa da ergitme esaslı birleştirme yöntemleri ile birleştirmelerde problemler yaşanmasına da neden olabilmektedir. Ergitme birleştirme yöntemleri ile magnezyum levhaların birleştirilmesi zor olması nedeni ile son yıllarda alüminyum ve magnezyum levhaların birleştirilmesinde sıkça kullanılan Sürtünme Karıştırma Kaynağı (SKK) bir katıhal birleştirme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada SKK yöntemi ile malzemelerin birleştirilmesi için vidasız (pimsiz) sürtünme karıştırma karıştırıcı uç omuz profili tasarımları ve bu uçlarla birleştirilen Magnezyum levhaların mekanik özelliklerinin ve metalografik yapısının incelenmesi amaçlanmıştır. Karıştırıcı uç ve ucun omuz profili tasarımları yapılarak, birleştirme bölgesi vidasız pim ile karıştırılarak otomotiv ve havacılık alanında kullanılan ince Magnezyum levhaların birleştirilmesi mümkün hale getirilmiştir. Magnezyum levhaların rahatlıkla birleştirilebildiği, yapılan deneyler ve mühendislik uygulamalarıyla sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak deneysel ve teorik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan vidasız karıştırıcı uç omuz profili tasarımı ve Sürtünme Karıştırma Nokta Kaynağı (SKNK) yöntemiyle birleştirilen magnezyum malzemelerin mekanik özelliklerden; çekme-kesme dayanımı, üç nokta eğme dayanımı, yorulma dayanımı, sertlik ölçümleri, X-Ray görüntüleri alınmış ve metalografik yapı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The weight gain of the magnesium alloy and the savings in fuel consumption also increase its use in the development of low-weight engineering materials, especially in the automotive and aviation sectors. Even though magnesium is 35% lighter than aluminum and 65% lighter than titanium, it can still cause problems in joining with melting based welding methods. Due to the fact that magnesium plates are difficult to join with melting based welding methods, the friction stir welding (FSW) method, which is frequently used in joining of aluminum and magnesium plates, has been used in recent years. In this investigation, it is aimed to investigate the mechanical features and metallographic structure of the screwless friction stir tool shoulder profile designs for joining the materials by the FSW method used in recent years and magnesium plates joined with these tools. Joining the magnesium plates used in automotive and aviation sectors has been made possible through making stirring tool shoulder profile designs and stirring joining with screwless tool. Thus, the fact that magnesium plates can be easily joined and their usability in engineering applications were evaluated experimentally and theoretically by using finite element method and the experiments. Of the mechanical features of the magnesium materials joined with the screwless stirring tool shoulder profile design and the Friction Stir Spot Welding (FSSW) method; tensile-shear strength, bending strength, fatigue strength, hardness measurements, X-Ray scans and metallographic structure were investigated.