Değer mühendisliğinin deniz yapıları uygulamalarıylaincelenmesi
Research on value engineering with applications in marineconstruction
  1. Tez No: 597154
  2. Yazar: CANSU KAYABAŞI AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyadaki kaynakların azalması insanları kaynakların daha verimli kullanılması için yeni çözümler üretmeye, çeşitli yönetim teknikleri kullanmaya yönlendirmiştir. Kullanılan tekniklerden birisi de Değer Yönetimi'dir. Değer Yönetimi, yapıyı oluşturan her bileşeni en iyi şekilde düzenleyerek yapıların değerini arttırmak için uğraşır. Bir yapının değerini arttırmak, gereksiz tüm maliyetleri yok ederek ve mal sahibi, kullanıcı, yüklenicinin amaçlarının optimum olarak sağlanması ile yani süre, maliyet ve kalite arasında optimum çözümü bulunması ile mümkündür. Değer Yönetimi'nin 3 bileşeni vardır: Değer Planlaması (DP), Değer Mühendisliği (DM) ve Değer Analizi (DA). Değer planlanması, yapım sürecinin başlamadığı, planlama, fizibilite çalışmalarının yapıldığı bileşendir. Değer Mühendisliği, yapım aşamasına geçildikten sonra, proje ile ilgili kararların verildiği ve değer arttırmak için mühendislik tekniklerinin kullanıldığı aşamadır. Değer Analizi, yapım aşaması sona erdikten sonra kullanım aşamasında yapının değerli olup olmadığının belirlendiği Değer Yönetimi'nin son halkasıdır. Çalışmada Değer Yönetimi'nin Değer mühendisliği bileşenin ayrıntılı olarak incelenmesinin nedeni Değer Mühendisliğinin aynı zamanda DP ve DA bileşenleri ile yoğun ilişkisinin olması ve yapım sürecinin Değer Yönetimi'nin en aktif süreci olmasından kaynaklanmaktadır. Değer Mühendisliği, bütün mühendislik yapı projelerinin değerini artırmak için kullanılabilen bir yöntemdir. Bu tezde ise; Değer Mühendisliği'nin farklı ülkelerde inşa edilen gerçek deniz yapı projelerine nasıl uygulandığı konusunda bir çalışma yapılmıştır. Böylece projelerde değer esaslı olarak, maliyeti azaltmak, zamanı kısaltmak, kaliteyi artırmak gibi amaçlar hedeflendiğinde değer mühendisliğinin bu amaca nasıl hizmet ettiği uygulamalarla gösterilmek istenmiştir. Ayrıca değer artırmak için, projelerde nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği deniz yapıları özelinde hazırlanmış ve tezi hazırlayan araştırmacının da projelerin değer mühendisliği çalışmalarında yer aldığı gerçek projelerle anlatılarak yöntem açıklanmaya çalışılmıştır. Gün geçtikçe değer mühendisliği çalışmalarının öneminin artmasıyla projelerde zaman, maliyet, kalite optimizasyonunun değer çalışmalarıyla sağlanacağı gözlemlenmektedir. Projelerde değerin sadece maliyet azaltılarak değil, maliyet artışına karşı kalitenin daha fazla artmasıyla da sağlanabileceği ortaya koyulmaktadır. Projenin hedeflenen ve ulaşılmak istenen amaçları doğrultusunda, maliyet, kalite ve süre arasında farklı dengeler olabilir. Örneğin proje tamamlanma süresinin değiştirilemez olduğu bir sözleşmede, maliyet artışı ile proje tamamlanıp, sözleşmesel olarak gecikme cezası alınması engellenebilir. Değer Mühendisliği, sistematik adımları olan bir yöntemin ihtiyaç halinde farklı adımlarını kullanarak var olan problemlere çözüm üretme sanatıdır. Çeşitli fikir üretme yöntemleri ile probleme sonsuz tane çözüm bulunabilir. Değer mühendisliği, bu çözümler arasından tasarım kriterlerini sağlayan pek çok fikir üretir ve daha sonra bu fikirler arasından maliyeti en düşük olanı bulmaya çalışır. İncelenen örneklerde, yaşanan farklı problemlere değer mühendisliği uygulanarak çözümler üretilmiş ve böylece projelerin değer artışı sağlanmıştır. Tezde ayrıca, Dünya'da Değer Mühendisliği'ni, belli bütçenin üzerindeki kamu projelerinde sistematik bir şekilde en iyi uygulamakta olan A.B.D'deki mevzuat ve standartlar incelenmiş ve Değer Mühendisliği'ni projelerinde uygulayarak ne kadar bir kazanç elde ettiği araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmalar göstermiştir ki; değer mühendisliği uygulanan projelerde çok büyük oranlarda maliyet kazançları elde edilmiştir. Türkiye'de inşaat sektörü lokomotif bir sektördür ve müteahhitlik alanında firmalarımız Dünya'da ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye, Dünya'nın pek çok yerinde ve Türkiye'de büyük bütçeli projelere imza atmaktadır. Türkiye'de de A.B.D'de olduğu gibi belli bütçenin üzerindeki projelerde Değer Mühendisliği uygulanması zorunlu hale geldiği taktide büyük maliyet kazançları elde edilebileceği tartışmasız bir gerçektir. Firmalar, değer mühendisliğini sistematik olarak uygulamaya başlarlarsa, ülke kaynakları daha verimli kullanılabilir, firmaların kar oranları artar ve daha rekabetçi fiyat teklifleri verebilirler.
Özet (Çeviri)
As world resources are rapidly depleted, man is forced to find ways to produce new solutions and to use various management techniques. One of the techniques is Value Management. The VM strives to increase the value of a construction by optimally organizing every component that makes up that construction. Increasing the value of a structure is possible by eliminating all unnecessary costs and ensuring that the owner, the user and the contractor's objectives are optimally achieved, in other words by finding the optimum solution between time, cost and quality. Value Management has 3 components: Value Planning, Value Engineering and Value Analysis. Value planning is the component in which planning and feasibility studies are carried out. Value Engineering is the stage where after the construction phase, the decisions about the project are made and the engineering techniques are used to increase the value. Value Analysis is the last stage in the Value Management where it is determined whether the structure is valuable at the operation phase after the completion of the construction phase. The reason why the Value Engineering component of VM is examined in detail in this study is that the Value Engineering has also a deep connection with VP and VA components and is the most active process of VM. Aim of the Thesis“Research on Value Engineering with Applications in Marine Construction”is to examine the Value Engineering working system in detail, to analyze the techniques used in detail and to assist with those who want to apply Value Engineering. Value Engineering is a method that can be used to increase the value of all engineering building projects. In this thesis; A study has been carried out on how Value Engineering is applied to real marine construction projects built in different countries. Thus, when the objectives such as reducing cost, shortening time and increasing quality are aimed in the projects based on value, it is aimed to show how value engineering serves this purpose through applications. In addition, in order to increase the value, the method that should be followed in the projects has been prepared specifically for the marine structures and the researcher who prepared the thesis is explained with the actual projects in which the projects take part in the value engineering studies. With the increasing importance of value engineering studies, it is observed that time, cost and quality optimization will be provided by value studies in projects. It is demonstrated that value can be achieved not only by reducing the cost but also by increasing the quality against cost increase. There may be different balances between cost, quality and time in line with the targeted and desired objectives of the project. For example, in a contract where the project completion time cannot be changed, the project can be completed with cost increase and the contractual delay penalty may be prevented. Value Engineering is the art of finding solutions to existing problems by using different steps of a method with systematic steps. There are endless solutions to the problem with various idea generation methods. Value engineering generates a number of ideas that meet design criteria, and then tries to find the lowest cost among them. In the samples examined, solutions were produced by applying value engineering to different problems and thus, the value of the projects was increased. The thesis also examines the legislation and standards in the United States, which systematically best practices Value Engineering in public projects over a certain budget in the world, and tries to find out how much it has gained by applying Value Engineering in its projects. Research has shown that; In value engineering projects, cost savings have been achieved at a very large rate. The construction sector in Turkey is a leading company in our industry and contracting ranks second in the world. Turkey, undertakes world in many places and big-budget projects in Turkey. Turkey also is an indisputable fact large cost savings can be achieved, assuming become mandatory Value Engineering projects above a certain budget, as in the United States. If companies start to apply value engineering systematically, country resources can be used more efficiently, firms' profit rates increase and they can offer more competitive quotations.