Betonarme yapıların depreme karşı güvenliğini belirleme yöntemleri
The Method of seismic evaluation for reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 79173
  2. Yazar: DENİZ İSHAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Deprem dinamik bir etki olup yapılarda hasar oluşmasına yol açmakta buna bağlı olarak da can kayıplarına sebep olmaktadır. Deprem mühendisliğinin en önemli görevi bu etkinin belirlenerek sebep olabileceği kayıpların önlenmesine çalışmaktır. Depremlerin sebep olacağı can ve mal kayıplarının önlenebilmesi amacıyla ülkemizdeki yapıların deprem güvenliklerinin sistemli bir çalışmayla gözden geçirilmesi gereklidir. Yeni yapılacak yapılarda olumlu bir deprem davranışı sağlamak amacıyla Taslak Yönetmelik koşullarına uyulmasına özen gösterilmelidir. Daha önce inşa edilmiş mevcut binalarda ise yeni gelişmeler ve düşüncelerle ortaya çıkan modern bir deprem yönetmeliği esaslarının ne derece sağlandığı kontrol edilmelidir. Bu çalışmada bu tür binaların deprem davranışının belirlenmesinde kullanılacak olan ve birbirinden ayrıntıya girme yönünden farkeden üç yöntem incelenmiştir. Bu yöntemlerden ilki ATC-21 de verilen hızlı davranış değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemin uygulanması nisbeten az masraflı ve kolay olduğundan ülkemizde yapılacak genel bir deprem güvenliği çalışmasında hemen göze çarpan ve depreme açık bir şekilde yetersiz olan binalar bu yöntemle belirlenebilir. Yani bu yöntem ayrıntılı incelemeler öncesinde uygulanan bir ön çalışma niteliğindedir. Bu hızlı değerlendirme sonrasında yapılacak daha ayrıntılı bir incelemede kullanılacak bir diğer yöntem Bölüm 3 de verilmiştir. Bu yöntem yapılacak ayrıntılı bir incelemenin tüm binada dikkate alınması yerine olumsuzluğun görüldüğü elemanlarda olmasını öngörmektedir. Bu yöntem bir anlamda yapının modern deprem yönetmeliğindeki koşullan sağlamayan bölümlerin tesbiti olarak da görülebilir. Bu şekilde elemanların deprem davranışı açısından değrlendirilmesiyle yapının deprem davranışını olumsuz olarak etkileyen yapı bölümleri tesbit edilir. Uygulanacak bir güçlendirme programında dikkatin hangi noktalara yoğunlaşması gerektiği de yöntemdeki sonuçlardan elde edilebilir. Bu iki gözlem esasına dayalı yöntemin haricinde“Standard For Evaluation of Seismic Capacity of Existing Reinforced Concrete Building”de verilen deprem davranışı için indeksleme yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemde elemanların sünekliliğinden hareketle dayanımları hesaplanarak deprem davranışını temsil etmek üzere bir indeks tanımlanır. Daha sonra bu indeks, gözönüne alınan inceleme seviyesindeki deprem davranış karşılaştırma indeksi ile kıyaslanarak yapının muhtemel bir depremdeki davranışı tahmin edilmeye çalışılır. Bu yöntemler bir yapının muhtemel bir depremde sergileyeceği davranışın ayrıntılı bir çerçeve analizine gidilmeden tesbitine imkan vermektedir. Şayet yapıda deprem açısından önemli eksikler görülüyorsa yapılacak tam bir çerçeve analiziyle güçlendirmeye karar verilebilir. V1U
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Earthquakes, being an unpredictable dynamic phenomenon, can damage the constructions that may cause fatality. One of the most important goals of the earthquake engineer is to minimize the fatality and damages that the earthquake causes. For this purpose a major survey has to be done about the resistance of the constructions against the earthquakes. In order to minimize the earthquake damages, law that regulates the constructions has to be obeyed. Existing constructions also have to be checked according to the improved regulations for earthquakes. In this thesis, three methods of behavior testing of the buildings against the earthquakes have been studied. First method is called“Fast Behavior Evaluation Technique”and was given in ATC-21. Since this method is relatively cheap and easy, it is very suitable for a wide range evaluation of the buildings in our country and it is a very efficient method of determining the hazardous buildings. This method can be considered as a pre-studying before studying more elaborate techniques. Another method that will be used later in a more detailed study is explained in Chapter 3. This method supports that the detailed checkup has to be done hazardous buildings rather than all buildings. It can be thought as finding the building parts that do not match with modern earthquake regulations. By using this method, building parts that effect the building earthquake behavior negative are found. The results of this method will be helpful to see the focus points when an improvement is needed. Next to these two methods that rely on observations, indexing method according to the given earthquake behavior that is introduced in“ Standard for Evaluation of Seismic Capacity of Existing Reinforced Concrete Building”is studied. In this method, an index is described by calculating the durability and the resistance of the buildings. Then by comparing this index with an earthquake behavior comparison index, the building behavior in a possible earthquake can be guessed. These methods are used to guess the building behaviors in a possible earthquake without detailed frame analysis. If these methods show that the building is hazardous then a detailed frame analysis is used to determine how the building needs to be improved.