User experience and physical space analysis for sustainable campus planning: Case of Yildiz Technical University
Sürdürülebilir kampüs planlaması için kullanıcı deneyimi ve fiziksel mekan analizi: Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
- Tez No: 597153
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYŞEGÜL ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Geçmişten günümüze gelen süreçte, sanayileşme ile beraberinde gelen çevresel sorunlar ve ekonominin gelişmesiyle birlikte büyüyen inşaat sektörü yaşam standartlarımızı belirlemede önemli rol oynamaktadır. Doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir olduğu yaşanabilir alanların varlığı, aynı zamanda yaşadığımız çevre ve mekan kalitesi hayat kalitemizi belirleyen başlıca etmenlerdir. Türkiye planlama gündeminde güncel olarak kentsel dönüşüm projelerinin büyük ölçüde yer aldığını söyleyebiliriz. Ülkemizde kentsel dönüşüm projeleri genellikle yıkıp yeniden yapmak üzerine kurgulanmaktadır. Birçoğu yeniden yapılan uygulama olmasına rağmen dönüşüm, öznel çıkar amacı gütmekte ve uzun vadeye yönelik sürdürülebilir ve toplumsal amaçlı bir çözüm üretememektedir. Kentlerin yaşadığı bu durum çevresel denge açısından önem arz etmektedir. Özellikle mahalle ölçeğindeki planlamada sürdürülebilir araçlara ihtiyaç duyulmakta olup, uygulamada bu araçlara ciddi anlamda önem verilmemektedir. Ayrıca kentsel dönüşüm kriterleri sadece mahalle ölçeğindeki konut alanları için geçerli değildir, farklı işlevli alanlar için de önem arz etmektedir; sanayi alanları, sağlık alanları, eğitim alanları vb. gibi. Bu çerçeveden yola çıkılarak eğitim alanları için gerek mevcut üniversite kampüsleri, gerekse yeni yapılacak üniversite kampüslerinde sürdürülebilir araçların kullanılması önemlidir. Üniversiteler kapladıkları alan büyüklüğü, ulaşım ağı, binaları, açık alanları ve sahip oldukları nüfus açısından mahalle ölçeğinde bir kent gibi düşünülebilir. Üniversiteleri mahalle ölçeğinde bir kent gözüyle ele almak sürdürülebilirliğin kente yayılımı açısından önemli bir rol oynamaktadır. Üniversite kampüslerin sürdürülebilir olmasında; atık yönetimi, gürültü kirliliği, ısınma, su yönetimi, yeşil alan, ulaşım ağı, CO2 emisyonu, enerji verimliliği, mekân kalitesi, yeni teknoloji kullanımı, insanların bilinç seviyesi gibi pek çok etmen yer almaktadır. Mevcut literatürde, özellikle uluslararası kaynaklarda kampüslerin sürdürülebilirliğine yönelik çalışmaları olan pek çok üniversite bulunmaktadır. Bu çalışma, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTU) kampüslerini, sürdürülebilir üniversite kampüsü ilkelerine göre analiz ederek, sürdürülebilir kampüs dönüşüm projeleri konusunda literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu sebeple bu tez, Türkiye'deki diğer üniversite kampüsleri için operasyonel sürdürülebilirlik konusunda bir rehber olarak literatüre dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Rising environmental problems after the age of industrialization and growing construction market pumped up by the developed economies have significant roles on standards of our lives. Sustainable natural resources supporting habitable living areas alongside with quality of our environment and sites are also primary factors on determining the quality of our living. As of today, urban regeneration projects are on rise in Turkish planning agenda. These regeneration projects, even though taking place as refreshing practices in the planning world, are unfortunately keeping their focus mostly on demolishing and re-constructing bulk structures by prioritizing subjective benefits in order to save the day rather than taking long-term sustainable solutions and protecting communal benefits on a common basis. This situation may lead to serious problems in urban areas by its' irreversible effect on the environmental balance which may not only result in affecting our generation but the future ones'. Although sustainable instrumentation and solutions on a neighborhood scale have significant role in planning, not enough attention is paid in practice. These sustainable urban regeneration criteria should also be applied to various types of districts other than neighborhood scaled residential areas as; industrial district, health care district and the educational district. Taking this into account, applying sustainable instrumentation and solutions on both current and future university campuses is important. Universities can be thought of as a neighborhood unit of an urban area; by the space they cover, transportation network they hold, buildings and open areas they reserve and of course the population they embrace. Considering the university campuses as an area in a neighborhood scale may also help to spread the sustainability starting from small fractures to the whole urban area. Sustainability of campuses includes many factors such as waste management, noise pollution, heating, water management, green space size, transportation network, CO2 emissions, energy efficiency, space quality, use of new technologies and people's awareness level. It's been observed in current literature that great amount of international studies had been done by global universities about sustainable campuses. This study aims to support the literature of sustainable campus regeneration projects by analyzing existing campuses of Yıldız Technical University (YTU) according to the sustainable university campus principles. For that reasons this thesis attempts to draw attention to literature by being a guideline about operational sustainability for the rest of university campuses in Turkey.