Aristoteles ve Farabi'de etik-siyaset ilişkisi
Relationshi̇p of ethics and politics in aristotle and Farabi
  1. Tez No: 597178
  2. Yazar: CANAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada siyasetin etikten bağımsız olamayacağını düşünen Aristoteles ve Farabi'nin görüşleri ele alınacaktır. Çalışmamızın konusu iki filozofun etiğe ve siyasete dair görüşlerinin incelenmesi, karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Aristoteles'in etik ve siyaset üzerine görüşleri ele alınacak, etiğin siyasetle olan ilişkisi hakkındaki düşünceleri incelenecektir. İkinci bölümde İslam filozofu olan Farabi'nin etik ve siyaset ilişkisine dair düşünceleri aktarılarak İslam etkisini de taşıyan düşüncelerden hareketle İlk Başkan, erdemli ve erdemsiz şehir gibi başlıklar ele alınacaktır. Üçüncü bölümde Aristoteles ve Farabi'nin görüşleri karşılaştırılarak, etik ve siyaset üzerine düşünceleri değerlendirilecektir. Sonuç bölümünde ise çalışmamızda incelenen meselelerin değerlendirilmesi aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the views of Aristotle and Farabi, who believes politics cannot be independent from ethics, will be discussed. The topic of the paper is examining, comparing and evaluating of the views of two philosophers on ethics and politics. This paper consists of three chapters. In the first one, the views of Aristotle on politics and ethics will be discussed and his opinions about the relationship between politics and ethics will be examined. In the second chapter, stating the Islamic philosopher Farabi's opinions about relationship between ethics and politics, with the reference of opinions also carrying Islamic impacts, concepts as“the first president, virtuous and non-virtuous cities”will be discussed. In the third chapter, by comparing Aristotle and Farabi's opinions, their ideas on ethics and politics will be evaluated. In the conclusion part, the evaluation of the discussed matters will be stated.