Türk mitolojisinde çam ağacı sembolünün yeri ve çağdaş Türk resim sanatına yansımaları
The place of pine tree symbol in Turkish mythology and reflections of contemporary Turkish painting art
- Tez No: 597210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Değişik toplumların mit ve destanları incelendiğinde, hemen hemen her toplumun geçmişinde anıtsal niteliğe sahip, ulu ve görkemli ağaçlar ile ilgili efsanelerin varlığı göze çarpmaktadır. Çoğu kez hayalin gerçekle karıştırıldığı bu söylemler, yeni nesiller için sayısız ders ve mesajla doludur. Anıtlaşmış ağaçların toplum üzerindeki etkisinin en önemli göstergesi kimi ilkel halklarda görürüz. Bu halklar, devasa ağaçları kendilerine totem seçmenin, küçük toplumlarının ömrünü uzattığına, gücünü artırdığına inanmışlardır. Böylelikle inançlarını sanatlarına da yansıtıp hayatlarının önemli bir yerinde tutmayı sağlamışlardır. Nesillerden nesillere değişiklik göstermiş olsa da Türk toplumlarındaki kutlu ağaç inancı günümüze kadar taşınmış ve birçok alanda sembol olarak karşımıza çıkmıştır. Çağdaş Türk resimlerinde de göze çarpan ağaç sembolizmi irdelenelip sınırlandırılarak bakıldığında“çam ağacı”figürünün ne sıklıkla karşımıza çıktığı merak konusu olmuştur. Araştırmamızın amacı Çağdaş Türk resim sanatında Çam ağacı sembolünü açığa çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
When the myths and epics of different societies are examined, it is striking that there are legends about monumental, grand and majestic trees in almost every society's past. These discourses, where dreams are often confused with reality, are full of countless lessons and messages for new generations. The most important indicator of the impact of monumental trees on society is seen in some primitive peoples. These peoples believed that choosing totems for their huge trees prolonged the life of their small communities and increased their power. In this way, they have reflected their beliefs into their arts and ensured that they hold an important place in their lives. Although it has changed from generations to generations, the belief in the holy tree in Turkish societies has been carried to the present day and has appeared as a symbol in many areas. Considering the limited tree symbolism in contemporary Turkish paintings, it has been a matter of curiosity about how often the“pine tree”figure appears. The aim of our research is to reveal the pine tree symbol in contemporary Turkish painting.