Türkiye'de kamu hizmetine girme hakkı ve liyakat ilkesi açısından sözlü sınavlar: Bir kamu kurumu örneği
Verbal exams in terms of the right to enter the public service and the merit principle in Turkey : An example of a public institution
  1. Tez No: 597211
  2. Yazar: ÖZGE EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tezin konusu, kamu hizmetine girişte yapılan sözlü sınavların, anayasal bir hak olan kamu hizmetine girme hakkı ve bu hakkın özünü oluşturan liyakat ilkesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu bakımdan, tezde iki önemli kavram söz konusudur. Bu kavramlardan ilki, tezin ikinci bölümünde ayrıntılarıyla anlatılan kamu hizmetine girme hakkıdır. Tezin üçüncü bölümü ise, tez için önemli ikinci kavram olan liyakat ilkesine ayrılmıştır. Bu bölümde kamu hizmetine girişte uygulanan liyakat ilkesi, sözlü sınavlar bağlamında incelenmiştir. Bu kavramlarla ilgili kavramsal çerçeve oluşturulurken öncelikle literatür taraması yapılmış ve önemli kaynaklar kütüphaneler ve internet aracılığı ile taranmıştır. Ayrıca konuya ilişkin yargı kararları incelenmiş ve konu çerçevesinde yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde ise, ülkemizde kamu hizmetine girişte sözlü sınavların gereği gibi uygulanıp uygulanmadığını tespit etmeye yönelik olarak derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak bir kamu kurumunda çalışan personel ile görüşülmüştür. Bu araştırma ile kamu hizmetine girme hakkının kullanımı sırasında sözlü sınav uygulamasında karşılaşılan ve liyakat ilkesi bakımından bu uygulamanın sebep olduğu sorunlara dikkat çekilmiştir. Yaşanan sorunlar için çözüm üretilmeye çalışılmış, yaşanabilecek sorunlar dikkate alınarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to be reasearching effects of verbal exams are made in introduction to the public service, on the right to enter the public service which is a constitutional right and the merit principle which constitutes the essence of this right. In this regard, there are two important concepts in the thesis. The first of these concepts is the right to enter the public service, which is explained in detail in the second section of the thesis. The third section of the thesis was allotted to the merit principle which is the second important concept for the thesis. In this section, the merit principle applied in introduction to the public service was reasearched in the context of verbal exams. While composing a conceptual framework related to these concepts, firstly literature review was done and important resources were searched through libraries and internet. In addition, judicial decisions on the issue were reviewed and interpreted within the framework of the issue. In the fourth section, it was interviewed with personnel working in a public institution by using in-depth interview regarding determination whether the verbal exams are applied properly in introduction to the public service in our country. With this research, it was pointed the problems encountered in the application of verbal exams during the using of the right to enter the public service and cause by this application in terms of the merit principle. It was tried to find solution for the problems experienced, made suggestions considering for the problems that may experience.