Türk operasının oluşum süreci ve Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy operasının analizi
The development process of Turkish opera and Ahmet Adnan Saygun's Özsoy opera analysis
  1. Tez No: 597209
  2. Yazar: AHMET TUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİNNUR EKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Türkiye'de Lale Devri'nden itibaren başlayan batılılaşma hareketleri, 19. yüzyılda Yeniçeri Ocağının kaldırılmasıyla müzikte de etkisini güçlü şekilde hissettirmeye başladı. Batı müziğinin Osmanlı sarayı tarafından benimsenmesini, operaların sergileneceği tiyatroların açılması izledi ve halk arasında da bu kültüre ilgi arttı. Opera öğrencileri yetiştirmeden evvel opera seyircisine sahip olan Türk toplumu, cumhuriyetin ilanı ile birlikte nihayet batı müziği eğitimini kurumsallaşmış şekilde elde etti. Ahmet Adnan Saygun, cumhuriyet değerlerinin müzikteki en önemli temsmilcilerinden biri olarak; çocukluğunda izlediği semazenlerin Mevlevi müziğini, Osmanlı İmparatorluğu'nda yetişmiş batı müziği eğitmenlerinden öğrendiği müziği, cumhuriyet ideolojisiyle şahlanmış halk müziğini ve döneminin akımlarını bir potada eritebilmiştir. Saygun'un Özsoy operası, Osmanlı'dan süregelen batılılaşma serüveninin ulaştığı bir milattır. Bu araştırma, Özsoy operasını analiz ederken, eserin oluşumuna kadar olan süreçte Türklerin batı müziği ve opera serüvenine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, westernisation ideals that have flourished as early as 19th century have started with the abolition of Janissery and show themselves on music as well. Interest and support of palace to the western music let the establishment of opera houses. With the foundation of new Turkish Republic, education of western music and opera finally been introduced for every citizen. Ahmet Adnan Saygun, by combining various styles from Turkish folk music to neo classicism, has become the voice of newly founded republic. His opera, Özsoy is a milestone of westernisation ideals. This research, while analyzing Özsoy opera, aims to shed light on the Western music and opera adventure of Turks in the process up to the formation of the work.