Yurtdışında görevlendirilen öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar ve mesleki gelişimlerine etkisi
The problems of teachers assigned abroad and their effectson their professional development
- Tez No: 597265
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, yurtdışı öğretmenlik görevi ile görevlendirilen öğretmenlerin, yaşadıkları sorunları belirlemek ve bu sorunların çözümüne yönelik öneri getirmektir. Ayrıca öğretmenlerin yurtdışında bulundukları hizmet süresi boyunca kazandıkları mesleki deneyimler hakkında bilgi edinmek ve edinilen bilgilerden yola çıkarak yurtdışı öğretmen görevlendirilmelerinin mesleki gelişime yönelik etkililiğinin daha fazla nasıl geliştirileceğine ilişkin çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma, nitel olarak tasarlanmıştır. Araştırmada çalışma grubu kartopu yöntemi ile oluşturulmuştur. Çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'nca yurtdışında Avrupa ülkelerine görevlendirilen ve çalışmayı kabul eden 23 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerde öğretmenlere yurtdışı görevlendirilmesinde yaşadıkları sorunlar ve yurtdışı deneyiminin mesleki gelişime yansıması yönünde açık uçlu sorular sorulmuştur. Katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlar içerik analizi tekniği ile kategorilere ayrılmış ve bu kategorilere katılımcıların katılma sıklıkları belirtilmiştir. Ayrıca araştırmada oluşturulan kategorilere göre betimsel analiz tekniği ile katılımcıların görüşlerine doğrudan yer verilmiştir. Araştırmada konu ile ilgili bilgi toplamak amaçlı doküman inceleme tekniği de kullanılmıştır. Araştırmada yurtdışı görevlendirmede katılımcılar barınma, dil, eğitim, yurtdışına uyum kaynaklı ve yurtdışı görevi dönüşü norm kadro ile ilgili sorun yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada katılımcılar, yurtdışı görevi ile mesleki, sosyal ve kültürel açıdan farklı tecrübeler kazandıklarını belirmişlerdir. Kazandıkları bu tecrübeler mesleki gelişimlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems experienced by the teachers who are assigned to teaching abroad and to make suggestions for the solution of these problems. In addition, to obtain information about the professional experiences gained during the service period of teachers abroad and to develop solutions for how to improve the effectiveness of the assignment of teachers abroad for professional development based on the information obtained. The research was designed qualitatively. The study group was formed by snowball method. The study group consists of 23 teachers who were assigned to European countries by the Ministry of National Education and accepted to work. Semi-structured interview form was used as data collection tool. During the interviews, open-ended questions were asked to the teachers about the problems they had in their assignment abroad and the reflection of the overseas experience on professional development. The responses of the participants to the questions were categorized by content analysis technique and the frequency of the participants' participation in these categories was indicated. In addition, descriptive analysis technique was used to express the opinions of the participants directly according to the categories formed in the research. Document analysis technique was also used to collect information about the subject. In the study, it was concluded that the participants experienced problems related to housing, language, education, adaptation to abroad and norm staff returning to their duties abroad. In addition, the participants stated that they gained different experiences in terms of occupational, social and cultural aspects. It is concluded that these experiences have positive effects on their professional development.