Kültürel mirasın korunmasında yerel yönetimlerin rolü; Tarihi Trakya Roma su isale hattı örneği
The effective role of local governments in the protection of cultural heritage; the example of Trakya Roma historical water supply
  1. Tez No: 597266
  2. Yazar: ERSUN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülkemizde son 15 yılda değişen imar koşullarıyla hızla ve plansızca gelişen kentlerde, yeni yapılaşmaların baskısı altında kalan kültür varlıklarına ilişkin, mevcut Ulusal ve Uluslararası koruma politikalarının analiz edilmesi ve koruma, kullanma ve yönetme uygulamalarının incelenmesi; bu doğrultuda başta Trakya Roma Su İsale Hattı olmak üzere, Kırkçeşme Su İsale Hattı, Hamidiye Su İsale Hattı, Terkos-Feriköy Su İsale Hattı ve Taksim Su İsale Hattına ait su galerisi, su kemeri, su köprüsü v.b. tarihi su yapılarının korunması, kullanılması ve yönetilmesineilişkin ülkemizde yürürlükte olan mevzuat, idari yapı ve koruma politikalarının incelenmesi; dünyadabenzer şekilde koruma altına alınmış su yapılarının koruma-kullanma dengesi içerisinde nasıl yönetildiğine ilişkinyurt dışından bir örneğin incelenmesi; ardından söz konusu Trakya Roma Su İsale Hattına ait yapıların mevcut yasal ve yönetsel, fiziki ve ekonomik, sosyal ve kültürel durumlarının analiz edilerek, mevcut sorunların ve olanakların tespit edilmesi,yapılan tespitler doğrultusunda müdahale biçimlerinin belirlenmesi, son olarak da mevcut yasal yönetsel yapıdan farklı bir yönetim yaklaşımıyla; Tarihi İstanbul Su Yollarının korunarak yeniden işlevlendirilmesi, kente ve bulunduğu bölgeye katma değer sağlayacak yerel yönetimlerin koordinasyonunda oluşturulacak bir yönetim modeli önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To analyze the current National and International conservation policies regarding cultural assets under the pressure of new constructions in cities that have developed rapidly and unplanned with the zoning conditions changing in the last 15 years in our country and to examine the practices of conservation, use and management; In this respect, especially the Trakya Roman Water Supply, Kırkçeşme Water Supply, Hamidiye Water Supply, Terkos-Feriköy Water Supply and Taksim Water Supply gallery, aqueduct, bridge and so on. Examining the legislation, administrative structure and conservation policies in force in Turkey regarding the conservation, use and management of historical water structures; examining an example from abroad on how the world's similarly protected water structures are managed in a conservation-use balance; then, the existing legal and administrative, physical and economic, social and cultural conditions of the Trakya Roman Water Supply structures are analyzed, the existing problems and opportunities are identified, the methods of intervention are determined in line with the findings, and finally a different management than the existing legal administrative structure. The approach; A management model proposal was developed under the coordination of local administrations that will provide added value to the city and its region by preserving and re-functionalating the historical Istanbul Waterways.