Modlarla açık yapıta dönüşen video oyunları ve skyrim örneği
Video games that expand to open work through mods and example of skyrim
  1. Tez No: 597273
  2. Yazar: VOLKAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
“Modlarla Açık Yapıta Dönüşen Video Oyunları ve Skyrim Örneği”başlıklı bu tezde öncelikle oyun kavramının ve video oyununun tanımı yapılmış; video oyunlarının tarihi teknolojik gelişmeler paralelinde anlatılmıştır. Daha sonra mod kavramı irdelenmiş ve hem bir metin hem de sanat yapıtı olarak video oyunu ve mod ilişkisi üzerinde durulmuş; bu ilişki Umberto Eco'nun açık yapıt ve hareketli yapıt kavramları üzerinden tartışılmıştır. Video oyunlarının etkileşimli yapısı ve oyuncuların birer üreticiye dönüşme potansiyeli ele alınmış, çeşitli örnekler üzerinden video oyunlarının hem birer sanat yapıtı hem de sürekli genişleyen ve devinim halinde olan bir metin olarak olanakları, sayısal teknolojiler ile birlikte gündeme gelen hipermetin ve sibermetin gibi kavramlara da değinilerek, tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, The Elder Scrolls V: Skyrim adlı oyunun anlatı, mekanik, estetik ve kesilmiş içerik çerçevesinde on adet modu ele alınmış; bu modlar açık yapıt çerçevesinde incelenmiştir. Betimsel yöntem kullanılmış ve göstergebilimsel analiz uygulanmıştır. Çalışmada, modların video oyunlarını birer açık yapıt haline getirdiği ve oyunculara kendi kültürlerini, görüşlerini, sanat anlayışlarını dışavurmaya olanak tanıyan bir ortama dönüştürdüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Video Games that Expand to Open Work through Mods and Example of Skyrim”, firstly, the concept of game and the definition of video game have been made; the history of video games is explained in parallel with technological developments. Then, the concept of mod is examined and the relation between video game and mod, both as a text and artwork is emphasized; this relationship has been discussed in the context of Umberto Eco's concepts of open work and work in movement. The interactive structure of video games and the potential of players to turn into developers are discussed, and the possibilities of video games as an artwork as well as a constantly expanding and moving text are discussed through various examples, and concepts such as hypertext and cybertext are elaborated in line with digital technologies. In the last part of the study, total of ten mods of The Elder Scrolls V: Skyrim are discussed in terms of narrative, mechanics, aesthetics and cut content. These mods are examined in the framework of open work. Descriptive method is used and semiotic analysis is applied. In this study, it has been revealed that the mods expand video games into an open work and enable gamers to express their own culture, views and understanding of art.