Kamu harcamalarının ve vergilerin iç göç üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects public expenditures and taxes on internal migration: Evidence from Turkey
  1. Tez No: 597293
  2. Yazar: FURKAN TOSUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç olgusu, yalın bir tabirle bireylerin yaşadıkları bölgeden başka bir yerleşim bölgesine gitmesiyle ortaya çıkan nüfus hareketleridir. Nüfus hareketlerinin kalkınma süreci başta olmak üzere birçok alanda önemli etkileri vardır. Göç, bireysel çıkar motivasyonu ile hareket edildiği varsayımı altında göçmen için faydalı olsa da bir bütün olarak topluma faydalı olmayabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde göç, şehirlerin kalabalıklaşmasına, işsizlik sorunlarına ve bölgesel dengesizliklere neden olabilmektedir. Dolayısıyla iç göçün belirleyicileri incelenmesi gerekli bir konudur. Bu çalışmada, kamu harcamaları ve vergilerin iç göç üzerindeki etkileri, Türkiye'deki Düzey 2 bölgeleri açısından incelenmiştir. 26 Düzey 2 bölgesine ilişkin olarak yapılan dinamik panel veri analiz sonuçlarına göre, kamu harcamaları ile iç göç arasında istatistiksel olarak açıdan anlamlı bir ilişki kurulamamış iken; vergi gelirleri ile iç göç arasında ise negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Kamu harcamalarına fonksiyonel sınıflandırma açısından bakıldığında ise güvenlik ve savunma harcamaları ile net göç hızı arasında ters yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Simply the fact of migration is the population movements that come up when individuals move from one region to another. Population movements have significant effects in many areas, especially in the development process. Although migration is beneficial for the immigrant under the assumption that it is motivated by individual interests, it may not be beneficial to society as a whole. Especially in developing countries, migration can cause crowding of cities, unemployment problems and regional imbalances. Therefore, the determinants of internal migration are an important issue to be examined. In this study, the effects on the internal migration of public spending and taxes, were examined in terms of NUTS 2 regions in Turkey. 26 According to the results of the dynamic panel data analysis related to the Level 2 region, no statistically significant relationship between public expenditures and internal migration could be established; a negative relationship was found between tax revenues and internal migration. In terms of functional classification of public expenditures, an inverse relationship was found between security and defense expenditures and net migration rate.