Geminin haczi
Arrest of the ship
  1. Tez No: 597307
  2. Yazar: AYFER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Geminin Haczi”başlıklı çalışmada geminin cebri icrası, haczi ve ihtiyati haczine ilişkin müesseseler Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada, deniz cebri icrasında yaşanan sorunlar ile bu sorunların yeni Kanun ile çözüme kavuşturulup kavuşturulamadığı hususlarına yer verilmiştir. Ele alınan konulardan ilk bölümünü geminin kesin haczi oluşturur. Bu başlık altındaki incelemede, gemi tanımı ve hukuki niteliği, takip yolları ile haczin uygulanması alt başlıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise geminin ihtiyati haczi yer almaktadır. Deniz alacaklarının tahsili için ihtiyati haciz uygulanacağına vurgu yapılmıştır. Deniz alacakları, ihtiyati hacizde yetki, ispat, teminat, ihtiyati haczin uygulanması, geminin seferden men edilmesi oluşturulan diğer alt başlıklardır. Başlıklar altında eski ve yeni kanun karşılaştırmaları yapılarak eleştirilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Arrest of the Ship”, the institutions regarding the enforcement and arrest of the ship were examined within the framework of the Turkish Commercial Code. In this study, the problems experienced in the execution of maritime algebra and whether these problems can be solved by the new Law are mentioned. The first part of the issues discussed is the exact seizure of the ship. In the examination under this heading, the definition and legal quality of the ship, the follow-up routes and the application of the arrest sub-headings are included. In the second part, the precautionary arrest of the ship is located. It was emphasized that a precautionary lien shall be applied for the collection of marine receivables. Marine receivables are other subheadings that are composed of authority, proof, collateral, application of precautionary lien and banning of the ship from the voyage. Under the headings, old and new law comparisons were made and criticisms were included.