1999 Cenevre Sözleşmesinde ve TTK Tasarısında gemilerin ihtiyati haczi
Arrest of ships in The 1999 Geneva Convention and Draft Turkish Commercial Code
- Tez No: 254462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL KERİM ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gemilerin ihtiyati haczine dair iki adet sözlesme bulunmaktadır. Bunlar, hâlâ yürürlükte olan 1952 Brüksel Sözlesmesi (?1952 HacizMS?) ve imza asamasında olan 1999 Cenevre Sözlesmesidir (?1999 HacizMS?). Türkiye, her iki sözlesmeye de taraf olmamıstır. 1999 HacizMS, 1952 HacizMS'den çok daha genis bir uygulama alanı kabul etmistir. 1952 HacizMS'de öngörülen eksiklikler, 1999 HacizMS'de giderilmeye çalısılmıstır. Yeni hükümlerin yanında, eski sözlesmede yer alan bazı düzenlemeler de yeni sözlesmeye alınmıstır. 1999 HacizMS'de ihtiyati haciz hakkı, sadece kapalı liste ile sayılmıs olan deniz alacakları bakımndan tanınmıstır. Bunun yanında, Sözlesmede ihtiyati haciz hakkının kullanımı, yetki, geminin serbest bırakılması için yatırılacak olan güvence, yeniden ve aynı alacak için ihtiyati haciz hakkı ile haksız ihtiyati haciz genis bir sekilde ele alınmıstır. Sözlesmede düzenlenmeyen konuların ise taraf devlet iç hukukları tarafından doldurulacagı ön görülmüstür. Türk Hukukunda gemilerin ihtiyati haczine dair toplu bir düzenleme yer almamaktadır. Bu nedenle cra ve flas Kanununda (K) düzenlenmis olan ihtiyati haciz hükümleri gemilerin ihtiyati haczinde uygulanmaktadır. Söz konusu hükümlerin uygulanması pratikte bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların giderilmesi TTK Tasarısında (?Tasarı?) öncelikli olarak hedeflenmistir. Hazılık çalısmalarından kabul edilen ilke uyarınca gemilerin ihtiyati hacizne dair düzenlemenin kaleme alınmasında mehaz düzenlemenin 1999 HacizMS olması öngörülmüstür. Tasarıda gemilerin ihtiyati haczi genis bir sekilde ele alınmıstır. Tıpkı 1999 HacizMS'de oldugu gibi, Tasarıda da ihtiyati haciz bir hak olarak kabul edilerek, sadece deniz alacakları için öngörülmüstür. Deniz alacakları listesi, küçük farklılıklar dısında büyük ölçüde 1999 HacizMS'den alınmıstır. Tasarı ayrıca, istenecek olan koruma tedbiri ihtiyati haciz olarak belirlenmis diger koruma tedbirlerinin talebi mümkün kılınmamıstır. Tasarı, uygulamada sorun yaratan yetkiye iliskin çok genis düzenleme getirmistir. Münhasır yetkili mahkemelerin belirlenmesiyle yetki karmasasına son verilmeye çalısılmıstır. Ayrıca uygulamada sorun yaratan, alacaklıdan alınacak olan güvenceye iliskin bir miktar belirlenerek taraflar arası çıkarlar dengesi korunmaya çalısılmıstır. Tasarıda güvence, geminin serbest bırakılması, yeniden ve aynı alacak için ihtiyati haciz, haksız ihtiyati haciz 1999 HacizMS'de ön görüldügü sekilde düzenlenmistir. Tasarı aynı zamandan Sözlesmeden daha genis bir ihtiyati haciz prosedürünü benimsemistir. Sonuç olarak Tasarı, 1999 HacizMS'i uygun bir sekilde iktibas ederek genis ve modern bir ihtiyati haciz sistemini kabul etmistir.
Özet (Çeviri)
There are two international conventions regarding to Arrest of Ships. These are 1952 Brussels Convention, which is still in force and 1999 Geneva Convention which is still in ratification stage. Turkey is not a party to both conventions. 1999 Convention has accepted wider application area than 1952 Convention. The unregulated subjects of the 1952 Convention, tried to be composed under the 1999 Convention. Beside new provisions, some of the old articles from 1952 Convention has been taken to new convention. In the 1999 Convention, right to arrest has been accepted for closed listed maritime claims. Also use of the arrest right, jurisdiction, security for release of ship, multiple and rearrest and wrongful arrest has been regulated widely in the convention. In the convention, unregulated subjects left to lex fori. In the Turkish Law, there is no collective provisions regarding to arrest of ships. Because of this situation, general arrest provisions of the Enforcement Code are applying to arrest of ships. Application of general arrest provisions are causing problems in the practice. It is set a priority to solve these problems in the Draft Turkish Commercial Code. 1999 Convention has been accepted as a reference for the regulation of the arrest of ships, regarding to accepted general principle during the travaux préparatoires of the Draft Turkish Commercial Code. Arrest of ships has been regulated widely in the Draft. Like in the 1999 Convention, arrest is accepted as a right for only closed listed martime claims in the Draft. The list of the maritime claims is most likely same with small changes. The protective measure is named as ?arrest? so that application of the other protective measurements has not been accepted. The Draft has accepted wide provisions regarding to jurisdiction which is a problem area in the practice. By creating special authorized courts, the jurisdiction complexity tried to be solved. Furthermore, an amount has established for the creditor security that causing problem in the practice, in order to balance the interests of the creditor and debtor. Security, rearrest and multiple arrest, release of ship and wrongful arrest has been regulated adequate to 1999 Convention. But also the Draft has accepted arrest procedure that wider than 1999 Convention. To conclude, the Draft has accepted a wide and modern arrest procedure by quoted the 1999 Convention appropriately.