Hemiplejik hastalarda biseps tendon refleksinin elektrofizyolojik analizi ve pozisyon etkisinin incelenmesi
Electrophysiologic analysis of biceps tendon reflex and evaluation of position effect in hemiplegic patients
  1. Tez No: 59733
  2. Yazar: IŞIK KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEYAZOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akut serebrovasküler olaylara bağlı hemipleji olan 30 hasta ile 25 sağlıklı bireyde, elle kullanılan elektronik refleks çekici ile 90, 120 ve 150 derece dirsek pozisyonunda elde edilen biseps tendon refleksi parametreleri ( latans, negatif tepe noktası, pozitif tepe noktası, süre ve amplitüd ) incelendi ve bu parametreler üzerine dirsek eklemi pozisyonunun etkisi araştırıldı. Hasta ve kontrol grubundan üç farklı dirsek pozisyonunda elde edilen üst ekstremite biseps T- refleksi verileri hasta grubunda plejik-sağlam, kontrol grubunda sağ-sol arasında karşılaştırıldı. Ayrıca hasta sağlam ve plejik taraf verileri kontrol grubu ortalamaları ile karşılaştırıldı. Hasta grubu dirsek spastisitesi Ashworth spastisite skalası ile, üst ekstremite iyileşme durumu için ise Brunnstrom evrelemesi kullanıldı. Her üç açı pozisyonunda da, hasta plejik taraf biseps T-refleksi parametreleri hem sağlam taraf hem de kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, latans ve negatif tepe değerlerinde fark bulunmaz iken, hasta plejik tarafta pozitif tepe değeri ve refleks süresi anlamlı olarak daha uzun, amplitüd ise daha büyük bulundu. Hasta sağlam taraf ölçüm değerleri ile kontrol grubu arasında ise fark bulunmadı. Spastisitenin klinik değerlendirme yöntemi olan Ashworth skalası ile T-refleksi amplitüdü arasında anlamlı ilişki gözlendi. Ancak T-refleksi amplitüdünde Ashworth 3'te 2 'ye göre azalma olması Ashworth 2 ile 3 ayırımının kolay olmadığım gösterdi. Biseps T-refleksi parametreleri içinde refleks süresi ile pozitif tepe değeri arasında anlamlı ilişki bulundu. Refleks süresinin belirlenemediği durumlarda pozitif tepe değerinin faydalı olacağı düşünüldü. Kontrol ve hasta grubu biseps T-refleksi parametreleri pozisyonlara göre incelendiğinde, farklı açı pozisyonlarında parametre değerleri arasında anlamlı fark olduğu bulundu. Biseps T-71 refleksini test ederken, latans ve amplitude göre değerlendirildiğinde 120 derecelik dirsek eklemi pozisyonunun en uygun pozisyon olduğu sonucuna varıldı. Kontrol grubu sağ ekstremite biseps T-refleksi değerleri kullanılarak yapılan güvenilirlik incelemesinde, güvenililirlik bütün parametreler için yüksek bulundu. Sonuç olarak, bir üst motor lezyonuna bağlı hemipleji olan hastalarda, tendon refleksi pozitif tepe değerlerinde ve sürede uzama, amplitüdde ise artma olmaktadır. Elle kullanılan elektronik refleks çekici ile yapılan refleks çalışmalarında, incelenen eklemin pozisyonu sonuçların güvenilirliği bakımından önemlidir. T-refleksi çalışmalarının, uygulaması kolay ve güvenilirliği yüksek bir elektrofîzyolojik yöntem olarak nörolojik sorunlarda daha yaygın olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY Biceps tendon reflex parameters (latancy, negative peak value, positive peak value, duration and amplitude), obtained utilizing a hand-held electronic reflex hammer at 90, 120 and 150 degree of elbow position, were evaluated and the effect of elbow position on these parameters was investigated in 30 patients with hemiplegia due to acute serebrovascular accident and also in a control group of 25 healthy volunteers. Upper extremity biceps tendon reflex data, obtained at three different elbow positions in patients and control groups, was compared both within and between groups. In the patient group, elbow spasticity was scaled according to Ashworth scale, and the recovery state at the upper extremity was defined according to Brunnstrom. Biceps T-reflex parameters measured at each of three angle positions at hemiplegic extremity were compared with the data of both the unaffected extremity of patients and the control group. Positive peak values and reflex durations were found to be longer and amplitudes were found to be greater whereas no difference was observed between data of unaffected side of patients and those of control group. Significant relation was found between Ashworth scale and T-reflex amplitude. However, a reduction in T-reflex amplitude in Ashworth 3 compared with the Ashworth 2, indicated that it was not possible to distinguish Ashworth 2 from Ashworth 3 exactly. Significant relation was found between reflex duration and positive peak value. Therefore in conditions where reflex duration can not be measured, positive peak value may be useful. When biceps T-reflex parameters were evaluated according to elbow positions in control and patient groups; significant differences were detected among all parameters. As far as latancy and amplitude are concerned, it is concluded that elbow position at 120 degree is the most suitable position for biceps T-reflex test.73 Reliability was analysed using biceps T-reflex parameters of the right extremity in the control group and it was found to be high for all parameters. As a consequence, in hemiplegic patients due to upper motor neurone lesions, latency of the tendon reflex positive peak value, the reflex duration and the amplitude increases. In reflex studies with a hand-held electronic reflex hammer, position of the extremity is important for more reliable results. It is concluded that electrophysiologic T-reflex studies can be used more widely in neurologic conditions since it is an easy and reliable method.