Kök kanal dolgu materyallerinin mutajenisitesi
Mutagenicity of root canal filling materials
  1. Tez No: 59732
  2. Yazar: HANDAN ERSEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
135 ÖZET Altı adet kök kanal dolgu maddesinin mutajenik etkileri, bakterilerin kullanıldığı bir geri mutasyon deneyi olan Ames testi ile araştırılmıştır. Konsantrasyona bağlı olarak ortaya çıkan yanıtın belirlenmesine olanak sağlayan Petri kutusu inkorporasyon tekniği ile gerçekleştirilen çalışmada, Salmonella typhimurium'un TA97a, TA98, TA100 ve TA102 suşları kullanılmıştır. Çözücü ajanlar olarak dimetil sülfoksit ve serum fizyolojiğin kullanıldığı çalışmada, deneyler, fenobarbital ve p-naftaflavon ile indüklenmiş“Sprague-Dawley”sıçanlarının karaciğerlerinden elde edilen mikrozom fraksiyonu varlığında ve yokluğunda gerçekleştirilmiştir. Üretici firmanın önerilerine uyularak karıştırılan kök kanal dolgu maddeleri, 37°C'de % 100 nemli ortamda 24 saat bekletildikten sonra, bir havan yardımıyla parçalanmıştır. Parçalanan örneklerin 0.1 gramının, 2 mi çözücü ajan içinde 24 saatlik ekstraktları hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstraktların çözücü ajan içinde seri dilüsyonları hazırlanmış ve örnekler, bakterilere karşı toksik olan veya 25 mg/Petri kutusu konsantrasyonuna kadar denenmiştir. Her deneyde bakterilerin genotip kontrolleri yapılmıştır.“Ketac-Endo”,“Tubli-Seal”,“Endomethasone N”,“CRCS”ve“Traitement SPAD”kök kanalı dolgu maddelerinin dimetil sülfoksit ve serum fizyolojik ekstraktları denenen konsantrasyonlarda metabolik aktivasyon varlığında ve yokluğunda deneyde kullanılan tüm bakterilere mutajenik etki yapmamıştır. Ancak gümüş içermeyen“AH26”kök kanal dolgu maddesinin dimetil sülfoksit ekstraktı TA100 susuna, serum fizyolojik ekstraktı ise TA102 susuna karşı metabolik aktivasyon yokluğunda zayıf mutajen olarak bulunmuş, ancak bu etki, metabolik aktivasyon varlığında ortadan kalkmıştır. Metabolik aktivasyon yokluğunda ve varlığında gümüş içermeyen“AH26”nın dimetil sülfoksit ekstraktı TA97a, TA98 ve TA102 suşlarına karşı, serum fizyolojik ekstraktı ise TA97a, TA98 ve TA100 suşlarına karşı mutajen bulunmamıştır.“Traitement SPAD”ın dimetil sülfoksit ve serum fizyolojik ekstraktları ve gümüş içermeyen“AH26”nın dimetil sülfoksit ekstraktı, incelenen diğer kök kanal dolgu maddeleri ile karşılaştırıldığında metabolik aktivasyon yokluğunda çok daha düşük konsantrasyonlarda bakterilere toksik etki yapmış, ancak bu etki metabolik aktivasyon varlığında belirgin ölçüde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
136 SUMMARY Six root canal filling materials were tested for mutagenicity with Ames test, which is a bacterial reverse mutation assay. Salmonella typhimurium strains TA97a, TA98, TA100 and TA102 were used in the plate incorporation test to demonstrate a dose-response relationship both in the presence and absence of liver microsomal fraction prepared by using phenobarbital/p- naphtaflavone induced Sprague Dawley male rats. After mixing according to the manufacturers' instructions, the materials were left to set for 24 hours at 37°C in a humidified chamber. The set materials were then crushed in a mortar and 0.1 gram of the resulting powder was eluated for 24 hours in 2 ml of dimethyl sulphoxide or physiological saline. Serial dilutions of the original eluates of the test materials in the solvent were prepared and tested at doses up to the toxic dose towards the bacteria, or 500 ul/plate. In each mutagenicity assay, genotypes of tester strains were confirmed. Dimethyl sulphoxide and saline eluates of Ketac-Endo, Tubli-Seal, Endomethasone N, CRCS and Traitement SPAD root canal filling materials showed no mutagenicity at all concentrations tested with all the tester strains in the absence or presence of metabolic activation. However, dimethyl sulphoxide and saline eluates of AH26/silver-free proved to be weakly mutagenic in a dose-response manner towards TA100 and TA102, respectively, in the absence of metabolic activation, but the response was completely eliminated in the presence of metabolic activation. No mutagenic effect was evoked in TA97a, TA98 and TA102 by dimethyl sulphoxide eluate and in TA97a, TA98 and TA100 by saline eluate of AH26/silver-free with and without rat liver microsomes. In the absence of metabolic activation dimethyl sulphoxide and saline eluates of Traitement SPAD and dimethyl sulphoxide eluate of AH26/ silver-free were found to be far more toxic to the bacterial cells than the other root canal filling materials tested, however, the toxicity was clearly reduced in the presence of metabolic activation.