Sulu ortamda grafen oksit-safranin T kompozitlerinin hazırlanması ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Preparation of graphene oxide-safranin T composites in aqueous solution and an investigation on photophysical properties of safranint
- Tez No: 597330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU MERYEM BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yılların popüler moleküllerinden biri olan grafen oksit (GO) Modifiye Hummer yöntemine göre sentezlenmiştir. Sulu ortamda negatif yüklü GO'in farklı miktarlarda kararlı dispersiyonları hazırlanmıştır. Saf su içerisinde güçlü floresans özelliğe sahip olduğu bilinen pozitif yüke sahip Saf T bileşiği (Saf T) ile GO'den elde edilen GO/dye kompozitleri basit bir yöntemle hazırlanmıştır. GO/dye oranı değiştirilerek sulu ortamda kararlı kompozitler elde edilmiştir. Saf T'nin sulu çözeltide GO ile etkileşimi, ortama yüzey aktif madde olan SDS'nin (sodyum dodesil sülfat) ilave edilmesiyle CMC'nin (kritik misel konsantrasyonu) üstünde ve altında incelenmiştir. CMC'nin (kritik misel konsantrasyonu) üstünde ve altındaki SDS surfaktant ortamında GO'in kuençleştirici etkisinin nasıl değişeceği ortama elektrolit (NaCl) ilave edilerek takip edilmiştir. GO-Saf T kompozitlerinin oluşumu spektroskopik ve mikroskobik teknikler kullanılarak aydınlatılmıştır. Bu kompozitlerde, GO tabakalarının Saf T bileşiğinin fotofiziksel özellikleri üzerine etkisi absorpsiyon ve floresans spektroskopi teknikleriyle incelenmiştir. GO temelli GO/Saf T kompozit yapıları GO ile dye molekülleri arasındaki elektrostatik ve π-π etkileşmesi sonucunda elde edilmiştir. GO'in Saf T floresansını zayıflattığı, ortama SDS ilave edildiğinde ise Saf T'nin floresansının, SDS konsantrasyonunun artışıyla belirgin şekilde arttığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, ortama ilave edilen elektrolitin GO'den kaynaklanan floresans şiddetindeki azalmaya iyileştirici etkide bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene oxide (GO), one of the popular molecules of recent years, has been synthesized according to Modified Hummer method. Stable dispersions of different amounts of negatively charged GO were prepared in aqueous media. The GO / dye composites were prepared in pure water by a simple method with the positively charged Saf T compound (Saf T), which is known to have strong fluorescence properties. By changing the GO / dye ratio, stable composites were obtained in aqueous media. Interaction of GOT with GO in aqueous solution was investigated above and below CMC (critical micelle concentration) by addition of SDS (sodium dodecyl sulphate). The change in the quenching effect of GO has been followed by the addition of a neutralizing electrolyte (NaCl). The formation of GO-Saf T composites was clarified by using spectroscopic and microscopic techniques. In these composites, the influence of the GO layers on the photophysical properties of the Saf T compound was investigated by absorption and fluorescence spectroscopy techniques. GO-based GO / Saf T composites were obtained as electrostatic and π-π interaction between GO and dye molecules. It was understood that in aqueous media, GO weakens the Saf T fluorescence. Besides, when SDS was added to the medium, the fluorescence of Saf T significantly increased with the increase of SDS concentration. It has also been found that the electrolyte added to the solution has a healing effect on the decrease in fluorescence intensity due to GO