Design and comparison Perturb & Observe, fuzzy logic and anfis based MPPT controller for PV system
PV sistemler için Değiştir & Gözle, bulanık mantık ve anfis tabanlı MPPT kontrolör tasarımı ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 597331
  2. Yazar: GÜLSÜM NAZLI ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile birlikte araştırmacılar ve yatırımcılar fosil yakıtlarının sınırlı olması, küresel ısınma gibi nedenlerden dolayı yenilenebilir enerji üretim sistemleri üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Güneş enerjisi, tükenmez bir kaynaktır ve bedeli yoktur. Bu sebeple yenilenebilir enerji üretiminde en fazla talep güneş enerjisi üretim sistemlerinde gerçekleşmiştir. En önemli konulardan biri, güneş enerjisi üretiminde PV panellerin verimliliğini maksimum düzeyde tutmaktır. Günümüzde araştırmacılar, PV panelden elde edilen enerji verimliliğini artırmak için maksimum güç noktası izleyicileri (MPPT) sistemlerini geliştirmişlerdir. Mevcut çalışmanın amacı, güneş enerjisi sistemlerinde en iyi performansı elde edebilmek için üç farklı algoritma tabanlı maksimum güç noktası izleyicilerinin tasarımı, karşılaştırılması ve metodolojisi hakkında bilgileri kapsamaktadır. Tasarlanan sistem için en iyi MPPT algoritması tercih edilmiştir. Ayrıca, istenilen voltaj seviyesini elde etmek için bir DA-DA dönüştürücü, PV dizisi ile yük arasına yerleştirilmiştir. Dönüştürücü, güneş panellerinden daha yüksek güç almak için daha iyi bir gerilim seviyesini ayarlamaktadır. Bu çalışmada, Değiştir & Gözle metodu, bulanık mantık metodu ve ANFIS metodu tabanlı MPPT algoritmaları kullanılmıştır. Doğrusal olmayan farklı parametreler altında maksimum güç noktası izleyicilerinin performansı karşılaştırılmış ve iyileştirilmiştir. Tasarlanan tüm sistemler Matlab / Simulink'te simülasyonu gerçekleştirilmiştir ve başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Researchers and investors have focused on renewable energy production systems due to limited fossil fuels and global warming with rapidly developing technology. Solar energy is an inexhaustible source and free. For this reason, the highest demand in renewable energy production has been realized in solar energy production systems. One of the most important issues is to maximize the efficiency of PV panels in solar energy production. Today, researchers have developed maximum power point tracking (MPPT) systems to increase the energy efficiency obtained from the PV panel. The aim of the present study is that it includes information about the study of design, comparison and methodology of maximum power point tracking based on three different algorithms in order to achieve the best performance in solar power systems. The best MPPT algorithm was preferred for the designed system. Further, a DA-DA converter is placed between the PV array and the load to achieve the desired voltage level. The converter adjusts a better voltage level to obtain higher power from the solar panels. In this study, MPPT algorithms based on Perturb & Observe method, fuzzy logic method and ANFIS method are used. The performance of the maximum power point trackers was compared and improved under different nonlinear parameters. All designed systems have been simulated in Matlab / Simulink and it has been found that successful results have been achieved.