Manyetik rezonans görüntülerinde distal femur anatomisinin incelenmesi
Examination of distal femoral anatomy in magnetic resonance i̇mages
- Tez No: 597355
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Os femoris, vücudun en uzun, en kalın ve en kuvvetli kemiğidir. Femur, insan iskeleti içindeki en büyük kemiktir ve bu nedenle adli tıp açısından değeri yüksektir. Femur'un distal bölüm ölçümleri total diz artroplastisi için çok değerlidir. Diz implantlarında en iyi stabilite ve uzun ömürlülüğü elde etmek için distal femur'un antropometrik verileri gereklidir. Distal femur kondillerinin morfolojisini kavramak ameliyat öncesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, meniskopatili bireylerde ve kontrol grubunda, yaşa ve cinsiyete göre distal femur'un anatomik yapısının incelenmesi ve gruplardaki değişimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada olgular yaş gruplarına (0-15, 16-30, 31-45, 46-60, 61 yaş üstü) göre 244 erkek 244 kadın olmak üzere toplam 488 olgu alındı. Manyetik Rezonans Görüntüleri görüntüleri üzerinde aksial kesitte; epikondiler genişlik, condylus medialis genişliği, condylus lateralis genişliği, interkondiler yükseklik, interkondiler genişlik, condylus medialis'in anteroposterior uzunluğu ve condylus lateralis'in anteroposterior uzunluğu ölçüldü. Ölçümler yaş gruplarına ve cinsiyete, sağ/sol diz farkına ve meniskopati varlığına göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Os femoris is the longest, thickest and strongest bone of the body. The femur is the largest bone in the human skeleton and therefore has a high value in forensic medicine. Distal section measurements of the femur are very valuable for total knee arthroplasty. To obtain the best stability and longevity of the knee implants, anthropometric data of the distal femur is required. To understand the morphology of the distal femur condyles is very important before surgery. The aim of this study was to investigate the anatomical structure of the distal femur according to age and gender and to determine the changes in the groups, of the patients with meniscopathy and controls. A total of 488 patients (0-15, 16- 30, 31-45, 46-60, 61 and above) divided into 244 males and 244 females were included in the study. Magnetic Resonance Images on images in axial section; epicondylar width, medial condylar width, lateral condylar width, intercondylar height, intercondylar width, medial anteroposterior height and lateral anteroposterior heights were measured. Measurements were made according to age groups and gender, right / left knee difference, and the presence of meniscopathy.