Dizin posterolateral köşesindeki yapıların anatomisi
Anatomy of the structures at the posterolateral corner of the knee
  1. Tez No: 957038
  2. Yazar: NİYMET PELİN ÇAVDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Dizin posterolateral köşesindeki yapıların morfolojisini ve birbirleriyle olan ilişkisini araştırmak. Musculus popliteus tendonu morfolojisini ve buna bağlı olan ligamentum popliteofibulare, popliteomeniskal fasiküller ve diğer çevre yapılarla olası bağlantıları araştırıp morfolojisini ortaya koymak. Ligamentum collaterale laterale morfolojisini ve çevre yapılarla ilişkisini değerlendirmek. Musculus gastrocnemius ve musculus biceps femoris varyasyonlarını araştırmak, caput laterale musculi gastrocnemii'den çıkan ligamentum fabellofibulare varlığını ve morfolojisini araştırmak ve bunun fabella ile olan birlikteliğini ortaya koymak. Arteria inferior lateralis genus ve nervus fibularis communis'in posterolateral köşedeki lokasyonunu tanımlamak. Tüm yapıların radyolojik olarak görüntüsünü ortaya koymak. Gereç ve Yöntem: Formaldehitle fikse edilmiş 21 adet ve 13 adet taze olmak üzere toplam 34 adet kadavra ekstremitesinde diseksiyonlar gerçekleştirildi. Musculus biceps femoris tendonu ve caput laterale musculi gastrocnemii tendonu görüldü. Tendonlardaki varyasyonlara ve belli yapılara olan uzaklıklarına bakıldı. Nervus fibularis communis bu iki tendon arasında izlendi ve caput fibulae'ye uzaklığı ölçüldü. Lateral tarafta ligamentum collaterale laterale gözlendi. Musculus biceps femoris tendonu proksimalden kesilerek ligamentum collaterale laterale (fibula yapışma yeri) net olarak gözlendi. Yapışma yerleri ve ligamente ait uzunluk ve genişlik gibi ölçümler alındı. Musculus gastrocnemius'tan çıkan ligamentum fabellofibulare varlığı araştırıldı ve bulunanların ölçümleri alındı. Üst tarafta kalan iki tendon da kesilerek daha alttaki yapılara ulaşıldı. Arteria inferior lateralis genus bulundu ve yeri gözlendi. Ligamentum popliteum arcuatum, musculus popliteus tendonu, ligamentum popliteofibulare gözlendi ve ölçümleri alındı. Radyolojik inceleme için 50 adet 1.5 Tesla manyetik rezonans diz görüntülemesi kullanıldı ve bahsedilen yapıların bulunabilme oranı araştırıldı. Tüm yapılar gözlendi ve radyolojik görüntülemede nasıl gözlendikleri görsel olarak kaydedildi. Bulgular: Yapılarla ilgili detaylı morfolojik ölçümler tanımlandı. Bir adet çift başlı popliteus ve anterosuperior popliteomeniskal fasikül varyasyon birliteliği görüldü. Ligamentum popliteofibulare ile tibial plato eni korele bulundu. M. popliteus pedikülünün kasa ortadan girdiği belirlendi ve giriş yerinin kondile uzaklığı belirlendi. Manyetik rezonans ile tüm yapılara ulaşıldı. Ligamentum fabellofibulare 50 görüntünün 5'inde, 34 kadavra ekstremitesinin 2'sinde, fabella ise tek bir kadavrada ve görüntülerin 3'ünde gözlendi. Yapılarda varyasyon gözlenmedi. Sonuç: Dizin posterolateral köşesi dizin posterolateral stabilizasyonu için önemli olan yapıları içermektedir. Bu yapılarak tek başlarına veya diğer yapılarla kombine olarak zedelenebilmektedir. Bu hasarlanmaların tanısı ve tedavisi dizin fonksiyonu ve korunması açısından önemlidir. Bu sebeple son yıllarda artan oranda posterolateral köşe rekonstrüksiyonları yapılmaktadır. Fakat radyolojik tanı konulma oranı bölgenin radyolojisinin tanımlanmasının zorluğu sebebiyle oldukça düşük kalmıştır. Bölge yapılarının bu tez çalışması ile radyolojik incelenmesi bu sorunlara çözüm sağlayacaktır. Ayrıca bölgedeki sinir ve arteriyel yapıların konumsal değerlendirilmesi sayesinde komplikasyonların önüne geçilecek ve operasyon oranları ve başarısı artacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the morphology of the structures in the posterolateral corner of the knee and their relationship with each other. To eksamine the morphology of the popliteus tendon and its connections with other surrounding structures. To evaluate the morphology of the lateral collateral ligament. To investigate the variations of gastrocnemius and biceps femoris, to investigate the eksistence and morphology of the fabellofibular ligament and to reveal its association with the fabella. To define the location of the inferior lateral genicular artery and the common peroneal nerve in the posterolateral corner. To reveal radiological images of all structures. Materials and Methods: Dissections were performed between the mid-horizontal line of the femur in the proksimal and the horizontal line passing through the upper 1/3 of the tibia in the distal in overall 34 (21 formalin fiksed and 13 fresh) cadaver ekstremities. After the skin and subcutaneous tissue were removed, the tendons of biceps femoris and gastrocnemius caput laterale tendon were seen. Variations in the tendons and the distance of the gastrocnemius tendon to certain structures were eksamined. Common fibular nerve was observed between these two tendons. On the lateral side, lateral collateral ligament was observed. Measurements such as attachment points and length and width of the ligament were taken. The fabellofibular ligament was eksamined. The inferior lateral genicular artery was found and its location was observed. Arcuate ligament, popliteus tendon, popliteofibular ligament were observed and measurements were taken. The joint capsule was opened; the presence of a popliteomeniskal fasciculus was investigated. For radiological eksamination, 50 magnetic resonance images (1.5 Tesla) of the knee were used and the detection rate of the mentioned structures was investigated. All structures were observed and how they were observed on radiological imaging was visually recorded. Results: Detailed morphological measurements regarding the structures were identified. All structures were evaluated by magnetic resonance. Fabellofibular ligament was observed in two of 34 cadavers, and fabella was observed in a single cadaver. No variation in structures was observed. A double-headed popliteus and anterosuperior popliteomeniscal fasciculus variation association was seen. Ligamentum popliteofibulare and tibial plateau width were found to be correlated. It was determined that the popliteus m. pedicle entered the muscle from the middle and the distance of the entry point to the condyle was determined. Conclusion: Diagnosis and treatment of posterolateral corner injuries are important for the function and protection of the knee. For this reason, posterolateral corner reconstructions have been increasingly performed in recent years. However, the rate of radiological diagnosis remained very low due to the difficulty of defining the radiology of the region. A clear consensus has not been reached regarding the grafts to be used in reconstruction. Radiological eksamination of the regional structures with this thesis study will provide solutions to these problems. In addition, thanks to the positional evaluation of the nerve and arterial structures in the region, complications will be prevented and operation rates and success will increase.