INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group-Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu) ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi
INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group) and historical development in Turkey
- Tez No: 597407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ARİF KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, İlk ve Acil Yardım, Engineering Sciences, International Relations, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Büyük afetlerde ulusal ve uluslararası müdahale kuruluşlarının bir arada çalışmaları gerekir. Yerel afet politikaları ve müdahale ekiplerinin uluslararası düzeyde uyumu müdahale aşamasının başarılı yönetilmesini doğrudan etkiler. Geçmiş uluslararası afet tecrübelerinden ders alınarak BM (United Nations-Birleşmiş Milletler) çatısı altında INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group- Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu) kurulmuştur. Bu çalışmanın amacı; INSARAG'ın yapısını ve Türkiye'deki tarihsel gelişimini detaylı incelemektir. Araştırma yöntemi olarak Yarı Yapılandırılmış Görüşme Tekniği, Odak Grubu Görüşme ve Katılımlı Gözlemci Yöntemi tercih edilmiştir. Sonuç olarak, INSARAG uyum süreci ile birlikte Türkiye'deki arama kurtarma birliklerinin niteliksel açıdan güçlendiği özellikle eğitim, donanım ve güvenlik konularında geliştiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In case of major disasters, national and international disaster response agencies should work together. International compliance of the local disaster policies and the disaster response teams directly affect the successful management of the response stage. INSARAG (International Search and Rescue Advisory Group) was established under the UN (United Nations) by learning from past international disaster experiences. The aim of this study is to examine INSARAG structure and its historical development in Turkey in detail. Semi-Structured Interview Technique, Focus Group İnterview and Participatory Observer Method are preferred as the research method. As a result, it shows that the search and rescue teams in Turkey are especially improved on the qualitative education, the equipment and the safety issues by the INSARAG adaptation process.