Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) standartlarının Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) entegrasyonu ve önemi
The integration and importance of the International Search and Rescue Advisory Group (INSARAG) standards in the National Medical Rescue Team (UMKE)
- Tez No: 1018943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SUAT DELİBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Afetler; canlıların normal yaşantılarında kesintiye sebep olan, etkilerinin çok büyük ve yeni normale dönüşün uzun zaman aldığı olaylardır. Afetin getirdiği yıkımların, hasar boyutunun azaltılması ve en kısa sürede düzeltilmesi, ancak afete hazır durumda olmak, afet öncesi dirençlilik çalışmalarını yürütmekle mümkündür. Ülkemizde afet olaylarında ve olağandışı durumlarda, bölgedeki sağlık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kurulmuştur. Bu çalışmada; afet olaylarından yola çıkarak, yurt içinde ulusal veya uluslararası düzeyde destek gereken afetlerde, yurt dışında olası afetten etkilenen devletin destek talebinde bulunması halinde, görev alması beklenen UMKE timlerinin uluslararası kabul görmüş standartlara uyumu araştırılmıştır. Çalışmada; INSARAG kılavuzlarında belirtilen yönetim ve çalışma sistemleri ile ülkemizde arama kurtarma faaliyetlerinde ana koordinasyon merkezi olan AFAD ve sağlık hizmetlerini yürüten UMKE biriminin çalışma sistemlerinin entegrasyonu, karşılaştırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Tez çalışması kapsamında ulaşılan bulgulara göre, UMKE'nin arama kurtarma çalışmalarında etkinlik ve verimliliğinin artırılması, uluslararası standartların entegrasyonuna yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that cause disruptions in the normal lives of living beings, leading to significant impacts where returning to a“new normal”takes a long time. Reducing the destruction and the scale of damage caused by a disaster, and ensuring recovery in the shortest possible time, is only possible by being disaster-ready and conducting pre-disaster resilience studies. The National Medical Rescue Team (UMKE) was established in our country to ensure the continuity of health activities in disaster areas and extraordinary situations. In this study, based on disaster events, the compliance of UMKE teams which are expected to take part in domestic disasters requiring national or international support, as well as in international support requests from affected states with internationally recognized standards has been investigated. In the study, the integration of the management and operational systems specified in the INSARAG guidelines with the operational systems of AFAD, the main coordination center for search and rescue activities in our country, and the UMKE unit, which carries out health services, was analyzed using a comparative method. According to the findings reached within the scope of this thesis, solution proposals were presented to increase the effectiveness and efficiency of UMKE in search and rescue operations and to ensure the integration of international standards.