Koordinat ve datum dönüşümü problemleri için internet tabanlı yazılım geliştirme
Internet-based software development for coordinate and datum transformation problems
- Tez No: 597406
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, jeodezik çalışmalarda sıkça kullanılan koordinat ve datum dönüşümü işlemlerinin MATLAB programında oluşturulan fonksiyonların MATLAB Builder NE yardımıyla derlenerek MATLAB WebFigure aracı içeren ASP .Net tabanlı bir web tasarımında gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, kullanıcıların yazılıma girmiş oldukları verilerin harita üzerinde doğru konumlarını göstermek için Leaflet Coğrafi Bilgi Sistemleri entegrasyonu sağlanmıştır. Bununla birlikte sahada çalışan bir mühendisin bu uygulama üzerinden hızlı ve kolay sonuç alması, sonuçlarını karşılaştırması ve görselleştirerek raporlamasını sağlayacak bir kaynak yazılım olması hedeflenmiştir. Bu amaç kapsamında, Istanbul GPS Nirengi Ağına ilişkin 47 eşlenik noktanın ITRF96 ve ED50 datumlarında bulunan koordinatları geliştirilen yazılım üzerinde kullanılarak test çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, gerçekleştirilen yazılım koordinat ve datum dönüşüm problemleri çözümü için kullanıcıların gereksinimlerini tam ve doğru olarak karşılamakta ve problemlerin geleneksel süreçteki uzun analiz ve tasarımını ortadan kaldırarak kullanıcılara zaman kaybını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a web site has been intented to be developed which contains ASP .Net based by using MATLAB Builder NE and MATLAB WebFigure tool, on subjects used frequently coordinate and datum transformation problems in geodetic studies. At the same time, the open source Leaflet (GIS) Geographic Information Systems technology has been integrated for positioning on map that entered coordinate by user. Also, it is aimed to be a source software that will enable the engineer to get results quickly and easily through this application, compare the results and visualize. Within the scope of the thesis, a web software has been tested by using known 47 common points' coordinates in ITRF96 and ED50 datums based on Istanbul GPS Triangulation Network. According to the results, the software provides the requirements of the users for the solution of the coordinate and datum transformation problems and eliminate the long analysis and design of the problems in the traditional process, therefore it reduces time loss to users.