Aktif elemanlar ile faz ilerlemeli, gecikmeli kompansatör ve kontrolör devrelerinin tasarımı
Design of phase progressive, delayed compensator and controller circuits with active elements
- Tez No: 597425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ENGİN AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, literatürde önerilen çeşitli aktif eleman yapıları kullanılarak, şimdiye kadar literatürde sunulan devre yapılarına göre avantajlı olan faz ilerlemeli ve gecikmeli kompansatör (lead and lag compansator) devrelerinin tasarımları gerçekleştirilecektir. Faz ilerlemeli ve gecikmeli kompansatör devreleri genelde gerilim modludur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda giriş ve çıkış büyüklüklerinin akım olduğu (akım modlu yapılar) elektronik devre yapılarının avantajları ortaya konmuştur. Bu doğrultuda gerilim modlu yapıda olan birçok elektronik sistem, akım modlu olacak şekilde geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu tezde de gerilim modlu faz ilerlemeli ve gecikmeli kompansatör devrelerinin tasarımı yapılacaktır ve aynı zamanda bu kompansatör devreleri akım modlu olacak şekilde geliştirilecek ve yeni devre yapıları elde edilecektir. Gerilim modlu devre yapısında akım geri beslemeli işlemsel kuvvetlendirici (CFOA- Current Feedback Operational Amplifier) aktif elemanı kullanılarak faz ilerlemeli ve faz gecikmeli kompansatör tasarımı yapılmıştır. Akım modlu devre yapısında ikinci kuşak akım taşıyıcı (CCII- Second Generation Current Conveyor) aktif elemanı kullanılarak faz ilerlemeli ve faz gecikmeli kompansatör tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan devrelerin bilgisayar benzetimleri ve deneysel çalışmaları bu tez kapsamında gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the design of phase progressive and delayed compensator (lead and lag compensator) circuits, which are advantageous compared to the circuit structures presented in the literature, will be realized by using various active element structures proposed in the literature. The phase progressive and delayed compensator circuits are generally voltage modulated. In recent years, the advantages of current-mode electronic circuit structures have been demonstrated. In this direction, many electronic systems with voltage mode structure have been developed to be current mode. In this thesis, the design of voltage modulated phase delayed and delayed compensator circuits will be designed and at the same time these compensator circuits will be developed to be current mode and new circuit structures will be obtained. In the voltage-modulated circuit structure, phase progressive and phase delayed compensator design has been made by using the active element of the current feedback amplifier (CFOA- Current Feedback Operational Amplifier). In the current mode circuit, phase progressive and phase delayed compensator design is made by using the second element current carrier (CCII) Second Generation Current Conveyor. Computer simulations and experimental studies of the designed circuits will be carried out in this thesis.