Küçük ve orta ölçekli kentlerde dayanışma temelli yaratıcılık potansiyelinin değerlendirilmesi: Sinop örneği
Assessment of solidarity-based creativity potential in small and medium-sized cities: The case of Sinop
  1. Tez No: 597451
  2. Yazar: MUSTAFA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Şehir ve bölge planlama alanı 1980'lerden sonra küresel ekonomik sistemle birlikte yapısal dönüşüm süreci içerisine girmiştir. Üretim esnekleşmiş, yaratıcılık ve beşeri sermaye ön plana çıkmış ve metropol kentler ise sınai üretimden uzaklaşarak hizmet merkezlerine dönüşmüşlerdir. Bu süreçte, metropol kentlerin küresel ekonomideki baskınlığı daha da artmış ve küçük ve orta ölçekli kentler ise ekonomi, planlama gibi alanlarda git gide daha da geri plana itilmiştir. Ancak metropol kentler konumunu güçlendirirken büyük sorunlarla da baş başa kalmışlardır. Küçük ve orta ölçekli kentler ise yapıları gereği bu tür sorunların karşısında olumlu özellikler sergilemişlerdir. Tezin birinci bölümünde tezin amacı, yöntemi, hipotez ve araştırma soruları ile saha araştırmasının neden Sinop'ta gerçekleştirildiği aktarılmıştır. Tezin amacı ise Türkiye'ye özgü, küçük ve orta ölçekli kentlerin yaratıcılık politikası için gerekli olan temel unsurları belirlemektedir. İkinci bölümde ise yaratıcılığa yönelik temel yaklaşımlar ele alınmıştır. Bu yaklaşımlardan ise dört tanesi ayrıntısıyla irdelenmiştir. İlki Frankfurt Okulu'nun kültür endüstrisi yaklaşımıdır. İkincisi Richard Florida'nın yaratıcı sınıf yaklaşımı, üçüncüsü Landry'nin yaratıcı kent yaklaşımıdır ve bu iki yaklaşım karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Sonuncusu ise yaratıcı ekonomi yaklaşımı incelenmiştir. Üçüncü bölümde kent ölçeğinin tanımı, küçük ve orta ölçekli kentlerin metropol kentlere kıyasla olumlu yönleri ile küçük ve orta ölçekli kentlerde uygulanan örnek politikalar ve örnek kent deneyimleri verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de yaratıcı ekonominin durumu ve beşinci bölümde ise Sinop Merkez'in mevcut durumu analiz edilmiştir. Altıncı bölümde Sinop Merkez'de gerçekleştirilen saha araştırmasından elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuç bölümünde ise Sinop Merkez üzerinden küçük ve orta ölçekli kentler için yaratıcılık politikasının temel unsurları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
City and regional planning has faced a process of transformation along with global economic system after 1980s. The dominance of metropolitan cities has increased and the small and medium-sized cities (SMSCs) have increasingly ignored in the fields such as economy and planning. However, while metropolitan cities are becoming more dominant they have faced serious problems. SMSCs have, in contrast, exhibited positive characteristics. In the first chapter, the objective, hypothesis and research questions of the study and the reasons why Sinop was chosen for the field survey are given. The objective of the study is to identify main components needed for the creativity policy of SMSCs peculiar to Turkey. In the second chapter, main approaches to creativity are introduced. Four of them are analyzed in detail. The first is culture industry approach of the Frankfurt School. The second is creative class approach of Richard Florida, the third is the creative city approach of Charles Landry and these approaches are compared too. The last is creative economy approach. In the third chapter, the definition of urban scale, positive features of SMSCs in comparison to metropolitan cities, sample policies implemented in SMSCs and sample city experiences are given. In the fourth chapter, the situation of the creative economy in Turkey and in the fifth chapter the situation of Sinop District are analyzed. The sixth chapter, the data obtained from the field survey conducted in Sinop District are analyzed and in the final chapter, main components of the creativity policy for SMSCs are presented.