Türkiye'de orta kentlerde küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) teşvikler (Sivas ili örneği)
SMEs incentives at medium-sized cities of Turkey (Sivas city)
- Tez No: 161047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞANOĞLU, DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Teşvikler, bazı ekonomik faaliyetleri diğerlerine göre daha avantajlı konuma getirdiğinden ve rekabeti bozucu etkisinden dolayı iktisat literatüründe tartışmalı konulardan biri olmuştur. Buna rağmen dünyadaki hemen hemen bütün ülkeler tarafından uygulanan teşvikler istihdamı arttırmak, bölgelerarası dengesizlikleri gidermek ve sermayeyi tabana yaymak gibi sosyal amaçlı politikalar olabilirken, yatırım ve üretimi arttırmak, ihracatı desteklemek, rekabet gücü kazanmak ve katma değeri yüksek İleri teknolojilerin kullanılmasını sağlamak için ekonomik amaçlı politikalar arasında da kullanılabilmektedir. Dünyada teşviklerin kullanılmasıyla ilgili ilk bulgular 12. yy. a kadar giderken Osmanlı İmparatorluğu' nda 1913 yılında çıkan yasa ile sanayi desteklenmeye başlamıştır. Cumhuriyet döneminde İzmir İktisat Kongresi ile başlayan sanayileşme hamlesi, 1960'lardan sonra Kalkınma Planlan ile devam ettirilmeye çalışılmış ve bunun için bazı devlet destekleri öngörülmüştür. 1990'lı yıllara kadar bölgesel ayrımlar göz önüne alınarak uygulanan teşvik politikaları 1990'lardan sonra, KOBİ'lerin ülke ekonomisi açısından öneminin farkına varılmasıyla birlikte teşvik politikaları içinde KOBİ teşvikleri de bölgesel teşviklerden farklı olarak yerini almıştır. Ülkenin kalkınmasında ve ulusal sektörlerin uluslararası rekabet gücü kazanmasında stratejik önem taşıyan KOBİ'lerin ekonomi politikaları içinde yer alması ve devlet tarafından desteklenmesi gelişmiş ülkelere göre geç kalınmış olmakla beraber ilk adım 1996 yılında atılmış ve KOBİ teşvik kararnamesi çıkarılmıştır. 2005 yılma kadar mevzuatta düzenlemeler yapılmış ve günün koşullarına uygun hale getirilmeye çalışılmıştır Türkiye'de ve dünya genelinde olduğu gibi KOBİ'ler Sivas imalat sanayinde önemli bir paya sahiptir. Sivas'ta imalat sanayinde faaliyette bulunun firmaların (kamu kuruluşları hariç) büyük bir bölümü KOBİ niteliğindedir. Ancak Sivas ili örneğinde yapılan bu çalışmada, KOBİ'lerin teşvikler ile ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olmadığı KOBİ teşviklerinin amacına ulaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Incentive is one of the most disputatious subjects of the economic literature since it brings some economical activities to a more advantageous position and because of its disruptive effect on competition. Despite of these incentives that put into practice in almost every country of the world can be used for social purposes like to increase employment, eradicate interregional instabilities and spread capital to base or for economical purposes like to increase investment and production, support exportation, gain competition strength and provide the use of high value-added advanced technologies. Findings which are about the use of incentives in the world are belonging to twelfth century. In Ottoman Empire, industry is begun to support with a law which come into force in 1913. In republican era, industrialization movement had begun with the Izmir Economical Congress and strived to carry on by development plans after 1960's and some state supports were projected for this. Incentives policies had been carried out with the consideration of regional differences until 1990's. But after 1990's importance of SMEs for country's economy was noticed and SMEs incentives taken place among incentive policies separate from regional incentives. SMEs have a strategical importance on country's development and national sectors' earning international competition strength. Although Turkey is lately give place to SMEs in national economical policies and government's support for these when compared to developed countries, first step in this subject was taken in 1996 and a governmental decision about inciting SMEs was accepted at that time. Several arrangements were made at the laws until 2005 and laws were made appropriate for today's conditions. SMEs have an important share in Sivas' manufacturing industry as they have in Turkey and in world. Most of the firms which are active at Sivas' manufacturing industry (except public enterprises) are SMEs. This study has been made in Sivas city scale. It is determined that SMEs don't have* adequate information about incentives and that SMEs incentives don't fulfill their aims.