Architectural heritage management in postwar small and medium cities, and their rural areas in North West Syria
Savaş sonrası küçük ve orta şehirlerde mimari miras yönetimi, ve Kuzey Batı Suriye'deki kırsal alanları
- Tez No: 873811
- Danışmanlar: PROF. DR. SALAH HAJISMAIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Savaşlar sırasında mimari miras, özellikle kentlerde ve kentsel alanlarda, küçük hasarlardan tamamen yok olmaya kadar ciddi hasarlara maruz kalmaktadır. Üstelik, özellikle dikkatlerin büyük şehirlere odaklandığı orta ve küçük kasabalarda ve kırsal kesimlerinde, savaş sonrası toparlanmayı destekleyen miras yönetiminin marjinalleşmesi, zayıflığı veya yokluğu sorunu daha da kötüleştirdi. Mimari mirasın yıkıma karşı savunmasızlığını arttıran doğal afetlerle sonuçlanan Dünya'nın karşı karşıya olduğu iklim değişikliği ve küresel ısınma krizine ek olarak, çağdaş mimarimizde yararlanabileceğimiz esnek ve sürdürülebilir uygulamalar ve teknolojiler için bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Tez, dikkatin orta ve küçük ölçekli şehirlere ve kırsal alanlarına geleneksel bir dokuyla yönlendirilmesini önermektedir. Suriye on yıldan fazla bir süredir çatışmaya maruz kalıyor. Çalışma, Suriye'nin orta ve küçük şehirleri ve kırsal kesimleri de dahil olmak üzere kuzeybatı Suriye'nin bölgelerine odaklanacak, mevcut durumunu inceleyecek, mimari mirasını ve bu karmaşık bağlamda oynayabileceği rolü belirleyecektir. Tez, savaşlar ve afetler bağlamında birçok araştırma yürütmüş, mimari mirasın yönetilmesi, bu bağlamda teknolojinin uyarlanabilme olasılığı, sürdürülebilirlik bağlamında geleneksel uygulamalardan yararlanmaya çalışılması ve son olarak mimari mirasın kentlerin dayanıklılığı ile ilişkisi gibi birçok noktaya odaklanmıştır. Tezde izlenen metodoloji yayına dayalı tez olup, farklı araştırma konuları hakkında yayınlanan makaleler yüksek lisans programının amaçlarının gerçekleştirilmesine hizmet edecek şekilde düzenlenmiştir. Literatürü gözden geçirerek ve Suriye bağlamıyla uyumlu en iyi metodolojileri çıkararak, savaşlar ve afetler bağlamında mimari mirasın değerini tanımlamak ve bu mirası kullanmak ve müdahale etmek için bir strateji geliştirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
During wars, architectural heritage is exposed to severe damage, especially in cities and urban areas, ranging from minor damage to complete destruction. Moreover, the marginalization, weakness or absence of heritage management supporting post-war recovery, especially in medium and small towns and their countryside where attention is focused on large cities, has exacerbated the problem. In addition to the crisis of climate change and global warming facing the Earth, which results in natural disasters that increase the vulnerability of architectural heritage to destruction, which is considered a resource for flexible and sustainable practices and technologies that we can benefit from in our contemporary architecture. The thesis suggests directing attention to medium and small cities and their rural areas with a traditional fabric. Syria has been exposed to conflict for more than a decade. The study will focus on the regions of northwestern Syria, including its medium and small cities and its countryside, to study its current situation, determine its architectural heritage, and the role it can play in that complex context. The thesis conducted many research in the context of wars and disasters, focusing on many points: managing architectural heritage, the possibility of adapting technology in this context, trying to benefit from traditional practices in the context of sustainability, and finally the relationship of architectural heritage to the resilience of cities. The methodology followed in the thesis is publication-based thesis, the published articles about the different research topics were organized to serve the achievement of the objectives of the master program. By reviewing the literature and extracting the best methodologies compatible with the Syrian context, it is possible to define the value of architectural heritage in the contexts of wars and disasters and develop a strategy for using and intervening in this heritage.