Yerel eğrilikli kompozit şerit plakların doğal titreşim frekanslarının aralık analizi ile tespiti
Determination of natural vibration frequencies of composite strip plates with local curvings by interval analysis
- Tez No: 597461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uçak, uzay ve gemi sanayileri yanında tıp ve inşaat sektörlerinde yaygın olarak kullanılan kompozit malzemeler, güçlendirici ve dolgu malzemesi olarak iki farklı malzemenin mekanik veya kimyasal işlemler sonucu birleştirilmesiyle, daha güçlü bir malzemenin oluşturulması esasına dayanır. Kompozit malzemenin hazırlanması esnasında kullanılan teknolojik i şlemlerin bir seri uyuşmazlıklarına bağlı olarak, lif ve levhaların yapısında yerel bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Buna örnek olarak, liflerden hazırlanmış dokuma kumaş tipli levhaları olan, katmanlı kompozitler gösterilebilir. Bu tip kompozit malzemelerin mekanik ve teknik özelliklerinin araştırılması çok yaygın olmakla birlikte, doğ al olarak modellenmelerinden kaynaklanan zorlu matematiksel denklemler içermektedir. Bu çalışmada, yapısında lokal eğriliklerin olduğu tabakalı kompozit malzemeden oluşan bir şerit plağın (kirişin), serbest titreşimine ait doğal frekansların belirlenmesi“interval (aralık) analizi”çerçevesinde yapılmıştır. Aralık Analizi, geometrik ve dinamik büyüklüklerin özel seçilmiş bir aralıkta verilmesi durumunda, elde edilmesi amaçlanan büyüklüklerin kesin değerlerinin hangi aralıkta olabileceğini gösteren bir yöntemdir. Böyle bir probleme ilk defa uygulanan aralık analiziyle elde edilen sonuçlar, literatürde daha önce elde edilen sonuçlara yeter derecede yakın değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials, which are widely used in medical and construction sectors as well as aircraft and aerospace and ship industries, are based on two different materials as a result of mechanical or chemical processes. During the preparation of the composite material, local defects may occur in the structure of the fibers and plates which are formed due to a series of incompatibilities of the technological processes used. Examples include layered composites with woven fabric-type plates made of fibers. Although the mechanical and technical properties of such composite materials are very common, they contain challenging mathematical equations that arise naturally from their modeling. In this study, the determination of the natural frequencies of free vibration of a strip plate consisting of layered composite material with local curvatures was made within the framework of interval analysis. Interval Analysis is a mathematical method that shows the range of the exact values of the values that are intended to be obtained if geometric and dynamic quantities are given in a certain range. The results obtained by the interval analysis, applied to such a problem for the first time, gave enough values to the results obtained in the literature previously.