Farklı endüstriyel kalıp ve iskele sistemlerinin tasarımı ve uygulaması
Design and application of different type of industrial formwork systems
  1. Tez No: 597462
  2. Yazar: SERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde artan nüfusun barınma ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gelişen teknolojinin yardımıyla yüksek ve karmaşık betonarme yapıların yapımı yaygınlaşmıştır. Yaygınlaşan bu yapılar yükselirken bazı yapım zorluklarını da beraberinde getirmiştir. Bu yapıların genelde kısa zamanda bitirilme zorunluluğu, aynı kat planın çok sayıda tekrar ediyor olması, isçilik maliyetlerinin düşürülmesi gerekliliği ile farklı endüstriyel kalıp sistemlerinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili giriş yapılarak literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümünde ise sistemlerin tanımı, sistemleri oluşturan elemanlar, rotasyon planları, projelendirme esasları ile ilgili bilgiler verilmişti. Üçüncü bölümünde tırmanır kalıp iskele sistemlerine etkiyen düşey ve yatay yüklerin DIN ve Eurocode normlarına göre hesaplamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde sistemlerde kullanılan ankraj sistemlerinin çeşitleri, farklı göçme modları ve bu göçme modlarına göre emniyetli ankraj tasarımı irdelenmiştir. Beşinci bölümde ise tırmanır sistem elemanlarının tasarımı ve örnek emniyetli ankraj tasarımı yapılmıştır. İncelemeler sonucunda ankrajın boyu ve çapı arttıkça, ankraj dayanımının arttığı veya içerisinde bulunduğu betonda daha az dayanıma gerek duyulduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the construction of high and complex reinforced concrete structures has become widespread with the help of developing technology to meet the housing and transportation needs of the growing population. While these structures became widespread, they also brought some construction difficulties. The necessity to complete these structures in a short period of time, the repetition of the same floor plan and the reduction of the labor costs, the use of different industrial formwork systems was inevitable. In the first part of this study, an introduction to the literature is presented. In the second chapter, the definition of the systems, the elements forming the systems, the rotation plans, and the design principles were given. In the third chapter, vertical and horizontal loadings on the climbing scaffolding systems were investigated according to DIN and Eurocode norms. In the fourth chapter, the types of anchor systems used in the systems, different collapse modes and safe anchor design according to these migration modes are examined. In the fifth chapter, the design of the climbing system elements and the sample anchor design have been made. As a result of the research, it was found that as the length and diameter of the anchor increased, the anchor strength is increased or less concrete strength is required.